Asocijaciju malih akcionara te novinske kuće čine dva kluba akcionara i pojedinci koji imaju akcije, a žele da ih prodaju – izjavio je za Danas Novo Tomić, predsednik Asocijacije.
On kaže da Asocijacija „računa“ na oko 30 odsto akcionara koji žele da prodaju svoje akcije po ponuđenoj ceni.
– Osim cene od 2.500 evra za akciju u neto iznosu (poreske obaveze vezane za kupovinu akcija platio bi kupac), Divac je akcionarima obećao da će zaštititi prava zaposlenih, bolje nego što je predviđeno potpisanim kolektivnim ugovorom. On je, takođe, rekao da ne namerava da menja uređivačku politiku Novosti, a kad je reč o ekonomskom programu, moguće je da će za početak „zavrnuti slavine“ preko kojih možda curi novac . Ako neko ulaže deset ili 20 miliona evra u kupovinu firme, teško je poverovati da daje novac sa željom da kupljenu firmu uništi , mada se mnogi bave i takvim spekulacijama – kaže naš sagovornik.
Tomić podseća da se na drugoj strani nalazi menadžment kompanije koji raspolaže sa oko 22 odsto akcija, ali i koji nudi drukčije rešenje.
– Nezavisne oditorske kuće procenile su Večernje novosti na oko 30 miliona evra. Ako bi se prodale sve akcije Novosti (ukupno oko 6.700) Divac bi za tu transakciju trebalo da pripremi oko 16,5 miliona evra, dok bi ostatak do 30 miliona bio namenjen za socijalni i ekonomski program. Pod uslovom da svi akcionari, pa i država prodaju svoje akcije, Divac bi, kao potencijalni kupac, postao stopostotni vlasnik kompanije Novosti. Ako, međutim svoje akcije prodaju samo akcionari Novosti, on bi postao vlasnik 70 odsto kapitala – rekao je Tomić.
Jedan od članova Konzorcijuma akcionara Novosti koji je želeo da ostane anoniman, rekao je za Danas da su za kupovinu tih dnevnih novina pored Divca zainteresovana i još dva kupca – VAC i jedna engleska firma.
– Izvesno je da će Novosti biti na prodaju, da će se za njih „nadmetati“ za sada tri poznata kupca i da se do okončanja postupka prodaje mora čekati odluka Višeg trgovinskog suda koji treba da utvrdi da li je Srbija ili SCG vlasnik spornih 30 odsto akcija. Ako se utvrdi da je Srbija vlasnik pomenutog dela, onda će to usporiti prodaju, rekao je naš izvor, dodajući da će, ako se nastavi sa licitiranjem po novinama i međusobnim optuživanjem, cena akcija Novosti pasti.
Da se isti model osnivanja deoničarskog društva radi prodaje udela, kao i u slučaju C marketa može primeniti na Večernje novosti potvrdio je za Danas i berzanski stručnjak i direktor konsaltinške kuće Sal konsalting Branislav Ćosić. Prema njegovim rečima, ne postoji nikakva prepreka za odvijanje takvog scenarija jer Trgovinski sud jeste blokirao trgovinu akcijama, ali ne i udelima zaposlenih u Večernjim novostima.
– Zašto akcionari ne bi mogli da prodaju svoje akcije ako postoji interes kupca? Ko će da bude vlasnik 30 odsto akcija, da li Republika ili savezna država to je interna stvar koja ne treba da se tiče ostalih akcionara – naglašava Ćosić. Da li će akcionari prodati svoje akcije zavisi i od Ministarstva privrede Srbije koje se, povodom najave trgovine paketima akcija kompanije Večernje novosti AD, oglasilo porukom da će insistirati na zakonom predviđenom postupku i podsetilo da još nije razrešen odnos kapitala u toj kompaniji, pre svega u vezi sa delom državnog vlasništva.
M. Janjić – M.S. Jovanović