Do penzija samo preko međusobne lustracije

Najavljeno pokretanje inicijative za dodelu nacionalnih penzija istaknutim novinarima verovatno će i ovaj put podeliti sedmu silu u Srbiji. Kriterijumi koji bi trebalo da se ustanove kako bi neko renomirano novinarsko ime steklo nacionalnu penziju, mogli bi u tome biti najveći kamen spoticanja.


Osim profesionalizma, principijelnosti i objektivnosti, Nino Brajović, predsednik UNS-a, jednog od dva udruženja u Srbiji, navodi kao bitnu preporuku nagradu za životno delo koja se retko osporava, kao i poštovanje novinarskih standarda.
– Sigurno da će određivanje kriterijuma biti najveći problem jer kod osoba koje se bave javnim poslom podrazumeva se sujeta, gordost, a ponekad i površnost. To bi moglo da se prevaziđe osnivanjem komisije koju bi sačinjavali članovi novinarskih udruženja Srbije. Takođe, kriterijumi koji bi preporučili novinara za nacionalnu penziju, trebalo bi da budu borba za profesiju, opus koji ima univerzalni značaj, kako ga mi nazivamo – „novinarstvo bez granica“, kao i koliko je novinar uspeo da ostane van dnevne politike – ističe Brajović. Prema njegovom izboru, potencijalni kandidati bili bi Slavoljub Đukić, Bogdan Tirnanić, Zaharije Trnavčević.


– Međutim, Trnavčeviću u ovom trenutku ne bi dodelio penziju, po cenu da budem puritanac, jer je prekršio esnafski kodeks snimivši reklamu za seme – dodaje Brajović.


Sa druge strane, Đorđe Vlajić, potpredsednik NUNS-a, kaže da novinarska udruženja mogu da predlože kandidate za penziju, ali da zakon mora „beskrajno jasno“ da definiše kriterijume o tome ko su zaslužni novinari.


– Ključni problem je što je izostala lustracija. Nije umesno licitirati imenima jer to može biti uvredljivo za sve novinare koji bi možda trebalo da dobiju nacionalnu penziju. Ne slažem se da lični osećaj treba da diktira kandidate. Zakon je taj koji sprečava mogući lični interes – objašnjava Vlajić.
Prema rečima Brajovića, međutim, još nekoliko novinarskih imena bi u budućnosti mogli da budu kandidati za nacionalnu penziju.


– Recimo, Dragan Bujošević i LJiljana Smajlović, dok bi o Aleksandru Tijaniću verovatno bilo dosta polemike da li zaslužuje penziju ili ne. U prvo vreme tu penziju bi moglo da dobije oko 20 ljudi godišnje, a kada se priznanje ustali, godišnje oko deset novinara – kaže Brajović.


On, takođe, smatra da ne treba zaboraviti i novinare koji su ostavili trag u profesiji, a žive van prestonice.


– Penziju treba dodeljivati novinarima za stvaralaštvo koje podrazumeva srpsko novinarstvo. Inače ovu inicijativu su pokrenuli veterani UNS-a još 28. februara i već je dobila zeleno svetlo u organima Udruženja – kaže Brajović.


U NUNS-u, čini se, ova inicijativa ide nešto sporije jer, prema izjavi predsednice Nadežde Gaće, predlog treba tek da prođe kroz organe Udruženja, ali smatra da postoje novinari koji zaslužuju takvo priznanje.
 


M. Dudvarski

Tagovi

Povezani tekstovi