BEOGRAD – Iako se građanima Srbije činilo, a predstavnici sedme sile se nadali da je vreme progona i maltretiranja novinara otišlo u zaborav sa Miloševićevim režimom, takvi slučajevi i danas su deo svakodnevice kod nas. Tako je 15 zaposlenih u valjevskom nedeljniku Napred, koji već 50 dana štrajkuju zbog smene direktorke i glavne i odgovorne urednice Olge Petrović, pre tri dana bilo na informativnom razgovoru u valjevskoj policiji. Kako je na jučerašnjoj konferenciji za novinare objasnio Slobodan Ćirić, jedan od zaposlenih u listu Napred, krivičnu prijavu protiv zaposlenih zbog zloupotrebe štrajka podneo je novoizabrani direktor i glavni i odgovorni urednik Jovan Bugarski.
– Svih 15 zaposlenih upozoravalo je predstavnike lokalne vlasti da Jovan Bugarski nema ni minimum kvaliteta i profesionalizma potrebnih za obavljanje tog odgovornog posla. S obzirom na to da niko iz lokalne vlasti nije reagovao na naša upozorenja, svi zaposleni, osim novog direktora, u skladu sa zakonom najavili su štrajk koji je počeo 8. jula. Revoltiran nedostatkom podrške kolega, Bugarski, koji je izabran voljom lokalnih moćnika SPS-a, PŠ-a NS-a i SRS-a, odmah je po stupanju na dužnost uveo princip komandovanja, zabrana, cenzuru, ucene i pretnje. Kulminacija je bilo podnošenje krivične prijave protiv nas – rekao je Ćirić.
NJegova koleginica Radenka Filipović izjavila je da je izborom Bugarskog za čelnog čoveka ovog valjevskog nedeljnika, osim profesionalnog dela, ugrožen i ekonomski status novina. Filipovićeva je istakla da je nedeljnik Napred uspešno tržišno poslovao i u potpunosti finansirao od zarađenog novca, bez opštinskih dotacija.
– U protekle četiri godine kupljena je moderna računarska oprema, samostalno se pripremao list za štampu, plate, honorari, računi i porezi su isplaćivani redovno. Tiraž lista povećan je sa 5.000 na 8.500 primeraka – istakla je Filipovićeva.
Osim promovisanja lista Napred kao servisa osnivača, zaposleni koji štrajkuju kažu da je Bugarski primenjivao i mnogo drastičnije represivne mere prema njima.
– Bugarski je angažovao i privatno obezbeđenje „Doberman“, koje je novinarima zabranilo ulazak u redakciju. U noći između 14. i 15. jula, po njegovom nalogu nepoznata lica su odnela kompjutersku opremu na kojoj se obavlja tehnička priprema novina. Iako je doneto sudsko rešenje da Bugarski tu opremu vrati, on to još nije učinio – ističe Filipovićeva.
Štrajkačima lista Napred podršku je pružilo i Udruženje novinara Srbije. Presednik ovog udruženja Nino Brajović je rekao da je UNS tražio od lokalnih vlasti Valjeva da pristanu na razgovor sa štrajkačima i da su oni to obećali.