Poverenik za zaštitu ravnopravnosti i Misija Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) u Srbiji uručili su danas medijske nagrade za toleranciju.
Prvo mesto u kategoriji onlajn medija osvojio je Aleksandar Đokić za tekst „Sistem socijalne zaštite u Srbiji: Šta se dešava sa decom žrtava femicida”, koji je pisao kao završni rad u okviru Škole digitalnog novinarstva (ŠDN) Slavko Ćuruvija fondacije.
U nagrađenom tekstu Đokić je istraživao kakve su posledice i odnos sistema prema deci čije su majke ubijene.
Sa njim ravnopravno prvu nagradu deli Slađana Grnčarski za tekst „Zauvek deca” o osobama sa mentalnim invaliditetom i intelektualnim poteškoćama, objavljen na sajtu Udruženja novinara Srbije.
Drugo mesto pripalo je Dragani Prici Kovačević, novinarki portala 021 i polaznici prve generacije ŠDN, za tekst o uticaju siromaštva na žene u Srbiji „Ućutkane oskudicom: Kako siromaštvo isključuje žene u Srbiji iz demokratskih procesa”.
Tekst o nedostatku sistemske podrške bivšim osuđenicima nakon što izađu iz zatvora, autorke Ganje Nikolić, osvojio je treće mesto među portalima.
U kategoriji štampanih medija dodeljene su dve nagrade: Oliveri Milošević za tekst „Vlasi kolateralna šteta u slučaju ubistva Danke Ilić”, objavljenom u listu Politika, i Stefanu Slavkoviću za tekst „Izbor između autentičnosti i bezbednosti, ili zašto je teško biti (mlada) LGBT osoba” u magazinu Liceulice.
Novinarke Jovana Uhrin (TV Una) i Tanja Komarica (TV Blic) dele treće mesto u kategoriji elektronskih medija za dokumentarni film o mladiću sa Daunovim sindromom. Drugo mesto u ovoj kategoriji pripalo je Tamari Stojanović za prilog „Molbe nema ko da čuje: Roditelji već 10 godina mole za zakon o roditelju-negovatelju” na Televiziji N1, a prvo mesto Ameli Bajrović za reportažu „Kad džube i mantija spoje ljude” rađenu za lokalni portal Freemedia.rs.
Poverenik za zaštitu ravnopravnosti i OEBS dodeljuju nagrade za toleranciju novinarkama i novinarima za tekstove i priloge koji promovišu vrednosti poput ravnopravnosti, tolerancije, zatim suzbijanje predrasuda i stereotipa prema manjinskim, marginalizovanim i ugroženim grupama, kao i podizanje vidljivosti institucije Poverenika. Nagrade su ove godine uručene deveti put.
Izvor: Cenzolovka