Dom novinara kao zadužbina

Nezavisno udruženje novinara Srbije pokrenuće inicijativu za formiranje Zadužbine posredstvom koje bi se upravljalo legatima ostavljenim novinarima Srbije. Udruženje novinara Srbije tužilo je NUNS s namerom da to udruženje izbaci iz prostorija u Domu novinara Srbije
– Nećemo izaći iz prostorija Doma novinara Srbije – kaže predsednica NUNS Nadežda Gaće povodom suđenja zakazanog za 25. decembar.
Dom novinara izgrađen je 1935. godine uz pomoć beogradske opštine i prilozima donatora, a u „spomen novinara koji nisu dočekali ostvarenje staleških ideala“, kako piše u povelji uzidanoj u temelje legata u Resavskoj 28. Među prijateljima novinara pominju se Nikola Tesla i Mihailo Pupin. Posle rata zgrada je data Tanjugu, a kasnije se uselilo tada jedinstveno udruženje. Na osnovu Zakona o kulturnim dobrima Vlada Srbije je 17. oktobra 1997. utvrdila je da Dom novinara spada u spomenike kulture i odredila mere zaštite samog objekta i okoline. Iako je tom skupštinskom odlukom potvrđeno je da je Dom novinara u društvenoj svojini, zaveden na katastarskoj parceli broj 5116, K. O. Vračar, UNS je uknjižen kao vlasnik.
Suprotno sadašnjem stanju, NUNS traži pravo na korišćenje dela prostora pa inicijativa za formiranje Zadužbine treba da omogući novinarskim asocijacijama u Srbiji da pod ravnopravnim uslovima učestvuju u upravljanju legatom. Inicijativa će biti vođena odvojeno od spora vezanog za uknjižbu vlasništva na UNS koju NUNS takođe osporava. R. D.

Tagovi

Povezani tekstovi