Dometi privatizacije medija

sasa-mirkovic-drzavni-sekretar-mc-rs

[box align=’box-center’ id=’7843′]

Sve vlade od 2001. godine su se deklarativno izjašnjavale za privatizaciju medija i nadam se da ovoga puta neće biti miniran taj proces, kao što je to učinjeno 2007. godine, rekao je Mirković na javnoj debati u Beogradu o godišnjem izveštaju Zaštitnika građana za 2014. godinu.

Mirković je ukazao da su pojedine lokalne samouprave i lokalni mediji sve učinili da ne dostave dokumentaciju neophodnu za privatizaciju, ali je upozorio da će se oni sada suočiti sa problemima.

On je istakao da je i Zaštitnik građana u svom izveštaju za 2014. godinu ocenio da je dobro što su doneti novi medijski zakoni.

Donošenje medijskih zakona dovelo je do promene modela medijskog sufinansiranja, rekao je Mirković i naglasio da je Ministarstvo kulture i informisanja za više od 100 odsto povećalo svoj budžet za sufinansiranje medijskih sadržaja u javnom interesu.

On je najavio i da će u drugoj polovini godine bitio bjavljen još jedan konkurs za medijsko sufinansiranje, kao i da će se to učiniti kako bi se dala šansa i onim medijima koji bi trebalo da se privatizuju.

Članovi komisija za dodelu sredstava za sufinansiranje su predstavnici novinarskih i medijskih udruženja, podsetio je Mirković i naglasio da Srbija ove godine izdvaja više novca za sufinansiranje medija radi izveštavanja o stvarima od javnog interesa, nego što to čini Delegacija Evropske unije u Srbiji.

Mirković je napomenuo i da je u toku izrada registra medija koja nije obavezna, ali je uslov da se mediji prijavljuju na konkurse Ministarstva kulture i informisanja za sufinansiranje.

Kada je reč o privatizaciji, mi govorimo o 74 medija od 1.447 javnih glasila u Srbiji, rekao je Mirković.

Zaštitnik građana Saša Janković je ocenio da mediji u Srbiji u 2014. godini nisu bili slobodni u meri primerenoj za savremenu evropsku državu i za ono što je u Srbiji u pojedinim periodima postojalo.

Postupci nosilaca vlasti i okolnosti na medijskom tržištu pogodovali su i autocenzuri i tendenciozmom navijačkom izveštavanju, zbog njega je trpelo pravo građana na objektivno, potpuno i blagovremeno informisanje, rekao je Janković.

On je istakao i da su sama novinarska udruženja konstatovala visok stepen autocenzure.

Ekonomska situacija novinara, neizvesnost za radno mesto i izuzetno niske plate, dovode do toga da trpe, ne samo novinari, nego i pravo građana na potpuno i objektivno informisanje, smatra Janković.

On je napomenuo da, kao Zaštitnik građana, nije zadužen za kontrolu rada medija, već za kontrolu rada državnih organa i da je zbog toga institucija na čijem je čelu reagovala i pitala Regulatorno telo za elektronske medije (REM) zašto nije reagovalo u slučaju emisije DNK na televiziji Pink.

Zaštitnik građana je dodao da je Regulatorno telo za elektronske medije nakon toga izreklo Pinku opomenu, a da je njega vlasnik TV Pink optužio da guši slobodu medija. Janković je, govoreći o privatizaciji medija, ukazao da privatizacija bez regulacije ne može da dobre rezultate.

Tagovi

Povezani tekstovi