Državna bezbednost i dalje preko medija pakuje priče i informacije

Katastrofalno stanje domaćih medija je pojačano globalnom finansijskom krizom, a kredibilitet novinarske profesije u Srbiji je na nuli. Medijski linč pojedinaca je gotovo svakodnevna pojava u tabloidima, politički obračuni, u kojima se ne biraju sredstva, pretvaraju novine u bojno polje, u čemu nije teško prepoznati recidive ratnohuš kačkog informisanja s kraja osamdesetih i tokom devedesetih godina.
Predsednica Nezavisnog udruženja novinara Srbije Nadežda Gaće kaže za „Borbu“ da ta organizacija stalno ukazuje na haotično stanje medija u Srbiji.
„Svetska ekonomska kriza je drastično uticala na stanje medija u celom svetu, ne samo u Srbiji. NUNS ima obaveštenja da je u nekim redakcijama u Srbiji socioekonomski položaj novinara dostigao zabrinjavajuće nizak standard usled smanjenja plata. Istraživanja naše organizacije pokazuju da je zbog lošeg materijalnog položaja zaposlenih u medijima opalo interesovanje za ovu profesiju, a i roditelji sve manje vide novinarstvo kao buduće zanimanje svog deteta“, navodi Nadežda Gaće i dodaje da je najveći problem domaćih medija to što su redakcije prisiljene da se bave nekim temama zbog kompromisa ili pritiska.
„U našem društvu postoji politički pragmatizam, ali nažalost, postoji i medijski pragmatizam, što će se dugoročno pokazati kao veoma loše. Uloga medija bi trebalo da bude kritička analiza naše stvarnosti, a ne licitacija tema koje se nekome sviđaju ili ne“, rekla je ona. Predsednica NUNS-a podseća da ta organizacija konstantno reaguje na tabloidizaciju medijskog prostora, ali kako navodi, urušavanje novinarske profesije se nastavlja.
„Imamo primera da se određenim ljudima ili strankama napakuju neproverene informacije, čime se izmišljaju afere koje nikad ne dobiju svoj epilog. Ovakvo javno urušavanje moralnog kredibiliteta ostavlja pogrešan utisak u javnosti da su svi lopovi. Ponekad se poturaju priče i putem službenika bivšeg DB-a koji su koristili ovakve metode u devedesetim godinama. Kazne za ovakvo lažno informisanje su simbolične i ne predstavljaju veliki problem za prave finansijere političkih tabloida“, ističe ona. Prema njenim rečima, na zapadu je dobro definisano šta je tabloid, dok je Srbija zemlja u kojoj postoje i politički tabloidi.
„Ako se na zapadu dokaže tužba za klevetu, to znači da će list koji je objavio tu neistinu platiti milionsku sumu za odštetu i dobro će razmisliti sledeći put pre objavljivanja dezinformacija. Svaka redakcija bi trebalo da ima svog advokata koji se bavi samo ovakvim stvarima. Ali, na zapadu postoji i osuda javnosti u takvim slučajevima, koja je ovde primetno odsutna“, objašnjava Nadežda Gaće. Ona smatra da je dobro što se najavljuje pokretanje postupaka protiv novinara koji su devedesetih širili ratnu propagandu.
„NUNS je i nastao zbog načina na koji su izveštavali državni mediji u Srbiji ratnih godina, što je zapravo krenulo još krajem osamdesetih godina prošlog veka. Mi punih 15 godina upozoravamo na posledice koje huškanje može da proizvede u javnosti, jer ukoliko želimo da budemo svesno društvo, onda moramo da znamo šta je činjeno u ime svih nas tih turbulentnih godina“, zaključ uje Nadežda Gaće. Novinarstvo Predsednica NUNS-a Nadežda Gaće upozorava na srozani ugled novinarske profesije.


Ivan Kriška

Tagovi

Povezani tekstovi