Duševni bol prazni džepove

Kada za pevačicu u usponu konkurentkinja sa estrade izjavi da je u poslu uspela ne zbog glasovnih kvaliteta već zbog ugrađenih silikona ili političar stranačkog protivnika preko medija nazove lopovom i mafijašem – suprotstavljene strane zakazuju viđenje na sudu.


Tužbe za klevete i uvrede nisu privilegija samo javnih ličnosti, a zbog povređene časti i ugleda tom leku pribegavaju i drugi građani. Glas koji se pronese selom da je meštanin krao tikvice iz susedne bašte ili da se komšinica viđa sa tuđim mužem, takođe, nanose duševne bol zbog kojih se stiže na sud.


Novi Krivični zakonik koji važi od početka godine za razliku od prethodnog, isključio je mogućnost da se klevetnici kazne zatvorom. Za verbalne rane ne prete rešetke, ali novčane kazne su povećane a odmeravaju se i prema dubini džepa klevetnika. Kazna za klevetu i uvredu može se izreći i u takozvanim dnevnim iznosima. Drugim rečima, dnevni iznos određuje se na osnovu dokaza o imovnom stanju, obavezama izdržavanja i sličnim podacima. Dnevni iznos ne može biti manji od 500 niti veći od 50.000 dinara.


Za uvrede propisane su kazne od 20 do 100 dnevnih iznosa ili novčana kazna od 40.000 do 200.000 dinara (član 170. KZ), a objavljene u sredstvima javnog informisanja ili na javnom skupu kažnjavaju se od 80 do 240 dnevnih iznosa ili u rasponu od 150.000 do 450.000 dinara. Kleveta po novom „cenovniku” skuplja je i podrazumeva od 50 do 200 dnevnih iznosa ili novčanu kaznu od 100.000 pa sve do 400.000 dinara. Ako su iznete neistine dovele do teških posledica po oštećenog, klevetnik može da računa na kaznu od 120 do 360 dnevnih iznosa ili novčanu kaznu od 500.000 do milion dinara.


Seoba štamparija


U Prvi sud u Beogradu danas stiže znatno manje tužbi za klevetu i uvredu u odnosu na prethodne godine, ali, kako kaže sudija Ana Milošević, portparol suda, ne zbog promenjenih navika u javnoj komunikaciji niti zbog visine zaprećenih kazni.


– To je posledica promene mesne nadležnosti. Za krivična dela uvrede i klevete iznetih u štampi nadležan je sud po mestu štampanja novina, a kod elektronskih medija po mestu gde se nalazi studio. Često oglašavamo da smo nenadležni, jer su se štamparije nekih listova, koje su do sada bile na opštinama Stari grad i Palilula preselile. Od ove godine recimo „Kurir”, „Pres” i „Blic” imaju štamparije van teritorije koju pokriva naš sud – kaže Milošević.


Obračunavanje kazni u dnevnim iznosima „nije masovno zaživelo”.


– Problem je u utvrđivanju dnevnih prihoda i rashoda učinioca. Kad bi se vodile uredne evidencije prihoda i za to plaćali uredni porezi i mi bismo mogli da dobijemo ukupne poreske podatke a to nisu samo plate. Taj sistem kod nas još ne funkcioniše – napominje sagovornica.


Ne prijavljuju se svi prihodi i pitanje je koliko sud može pouzdano da utvrdi dnevni iznos kad čak i vlasnici preduzeća zvanično imaju prijavljenu zaradu od 15.000.


Za devet meseci ove godini u Prvom sudu okončano je 15 slučajeva klevete i uvrede i to sa šest oslobađajućih presuda, četiri osuđujuće (gde se računaju i opomene), a u pet slučajeva tužba je odbijena uglavnom zbog zastarelosti. Do 23. oktobra prispelo je 127 novih tužbi za ista dela.


Stručna dilema


Kada je novim krivičnim zakonikom propisano da za tešku reč nije predviđena zatvorska kazna, ovoj odredbi su se najviše obradovali novinari. Međutim, novinar ipak može da zaglavi zatvor, ako blagovremeno ne plati novčanu kaznu.


– Sudskom presudom za klevetu i uvredu niko ne može da bude osuđen na zatvor. Ali prilikom izvršenja, dakle ukoliko se ne plati novčana kazna, kao i za ostala krivična dela, predviđa se zatvor – kaže Ana Milošević i podseća da se svakih hiljadu dinara novčane kazne može zameniti jednim danom zatvora.


Međutim, po ovom pitanju postoji i stručna dilema kod sudija zbog kolizije propisa. Krivični zakonik kaže da ako se novčana kazna ne plati pretvara se u kaznu zatvora i to bez prinudne naplate. Ali drugi propis Zakona o izvršenju krivičnih sankcija predviđa postupnost u slučaju kad izostane dobrovoljno plaćanje, sledi prinudno izvršenje, skidanje novca sa računa ili prodaja pokretne i nepokretne imovine. Tek ako ni to ne pomogne, novčana kazna zamenjuje se zatvorskom.


Oklevetanom je najveća satisfakcija kada dobije spor na sudu i kada može da zatraži i nadoknadu zbog duševne boli radi povređene časti i ugleda. Takva mogućnost postoji kroz drugi, parnični postupak.


Marija Petrić

Tagovi

Povezani tekstovi