Finansijska kontrola CEPRIS-a je nastavak kampanje zastrašivanja i opstrukcije rada civilnog društva

Potpisnice ovog saopštenja izražavaju duboku zabrinutost zbog informacije o finansijskoj kontroli koja se već mesec dana po nalogu tužilaštva sprovodi nad Centrom za pravosudna istraživanja (CEPRIS), a koju je sudija Miodrag Majić izneo u jučerašnjem “Utisku nedelje”. U kontekstu prethodnih napada na civilno društvo, očigledno je da ova kontrola predstavlja zloupotrebu institucija i nastavak kontinuirane kampanje državnih organa u cilju zastrašivanja i opstrukcije rada civilnog sektora.

Ovaj vid pritiska nastavak je višegodišnje prakse zloupotrebe institucija, koja je kulminirala u julu prošle godine, dopisom kojim je Uprava za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma od svih banaka u Srbiji zatražila proveru računa i finansijskih transakcija 57 organizacija, medija i novinara[1]. Prava namera iza ove provere postala je evidentna nakon skorašnjih napada na Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA), od strane šefa poslaničke grupe SNS-a Aleksandra Martinovića. Podaci koje je izneo su poznati samo CRTA-i, donatoru, banci i Upravi za sprečavanje pranja novca. 

Cilj ovakvog institucionalnog delovanja nije stvarna želja za sprovođenjem zakonskih provera, tim pre što se finansiranje civilnog društva može smatrati jednim od najtransparentnijih, već blokiranje normalnog rada ovog udruženja i njegovih članova. Na ovaj način, država nanosi teško nadoknadivu štetu civilnom društvu kako bi konstruktivnu kritiku ugušila negovanjem narativa koji akitiviste i aktivistkinje etiketira kao strane plaćenike i neprijatelje države i naroda.

Ovakvi postupci ne smeju da prođu bez konsekvenci. Zahtevamo od organa koji vrše sve brojnije i sve neopravdanije kontrole organizacija civilnog društva da, kada utvrde da nije bilo nikakvih nepravilnosti, tu činjenicu i javno obznane i učine sve što je u njihovoj moći da saniraju reputacionu štetu koju su im svojim postupanjem naneli.

Potpisnice:

1. A 11 – Inicijativa za ekonomska i socijalna prava

2. Asocijacija DUGA

3. Beogradski centar za bezbednosnu politiku

4. Beogradski centar za ljudska prava

5. BIRN

6. CANVAS

7. Centar za evropske poslove (CEP)

8. Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA)

9. Centar za monitoring i aktivizam – CEMA

10.  Centar za praktičnu politiku

11.  Centar za ženske studije

12.  Civil Rights Defenders

13.  Evropski pokret u Srbiji

14.  Fond za humanitarno pravo

15.  Fondacija Iskorak

16.  Fondacija Sloboda štampe

17.  Građanske inicijative

18.  Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji

19.  Inicijativa mladih za ljudska prava

20.  Inicijativa slobodnih građana – Novi Pazar

21.  Južne vesti

22.  Komitet pravnika za ljudska prava – YUCOM

23.  Nacionalna koalicija za decentralizaciju

24.  Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS)

25.  Novosadska novinarska škola

26.  Organizacija aktivista REFORMA

27.  Res Publika

28.  Slavko Ćuruvija fondacija

29.  Trag fondacija


[1] U zvaničnom postupku koje su Specijalne procedure Ujedinjenih nacija pokrenule povodom ovog slučaja, Međudržavno telo za sprečavanje pranja novca (FATF) je stalo na stanovište da  je Srbija u ovom slučaju prekršila preporuke ovog tela u pogledu ovlašćenja finansijskih obaveštajnih službi, a Specijalni izvestioci UN su zaključili da je Vlada Srbije “zloupotrebila mehanizam za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma sa ciljem da zaplaši predstavnike civilnog društva i branitelje ljudskih prava, da ograniči njihov rad i da uguši kritiku vlasti”.

Tagovi

Povezani tekstovi