Finansiranje Radiodifuzne agencije kontroliše Skupština

Istovremeno, poslanici će ponovo odlučivati i o spornim izmenama i dopunama Zakona o radiodifuziji koje su izglasali, a koje je predsednik Srbije Boris Tadić odbio da potpiše.


Izmenama zakona produžen je period u kojem su televizije koje su dobile nacionalnu frekvenciju dužne da počnu da emituju program sa prvobitnih 60 na 180 dana. Takođe, Nacrt predviđa da RRA bez odluke suda ne može da gasi radio i TV stanice koje nisu dobile licencu. Članovi RRA ubuduće će zbog neodgovornog ili nesavesnog obavaljanja dužnosti odgovarati Skupštini. Ministarstvo kulture izmenama nalaže RRA da kriterijume za dodeljivanje licence i frekvencija ubuduće određuje pre, a ne posle ili u toku raspisivanja konkursa kao što je do sada bio slučaj.


Ministarstvo kulture, kako kaže za „Blic“ ministar Dragan Kojadinović, Nacrt izmena zakona nije izradilo na zahtev Vlade, već je na inicijativu RRA, ANEM i drugih strukovnih agencija dostavilo izmene i primedbe na 50 tačaka postojećeg Zakona o radidifuziji.


– Moguće je da nakon skraćene javne rasprave koja će trajati do kraja avgusta Nacrt zakona bude dopunjen ukoliko se ukaže potreba za tim – kaže Kojadinović. On je istakao da tim izmenama treba da se definiše nezavisnost Saveta RRA, ali ne i njegova nedodirljivost.


Kojadinović je naglasio da bi u mirnijoj atmosferi bilo bolje da se napravi novi zakon o radiodifuziji.


Savet Evrope ocenio je da je Skupština Srbije dobila novu šansu da razmotri moguće amandmane na Zakon o radiodifuziji, pošto je šef države Boris Tadić odbio da potpiše taj zakon. U saopštenju SE u Beogradu se navodi da bi poslanici trebalo da razmotre predloge drugih državnih tela, stručnjaka i raznih organizacija, kada budu razmatrali moguće nove amandmane.


I.C.-N.M.J.

Tagovi

Povezani tekstovi