Fotomontaže, glasački listići, klevete …

„Ovo je moj privatni čin. Tužba protiv Vranjskih nema veze sa funkcijom koju obavljam. Kroz ovaj sudski spor samo želim da zaštitim lični integritet. Ne radi se, dakle, o pritisku na medije, pogotovu ne na Vranjske“, rekao je za Vranje Press, Miroljub Stojčić.
Vlasnik Vranjskih Vukašin Obradović, pak, o najnovijem sudskom sporu ima sasvim drugačiji stav. On je mišljenja „da se radi o klasičnom pritisku na medije zbog sasvim određenog kritičnog stava prema aktuelnoj vlasti“.
– I na ovom slučaju lokalna vlast pokušava da ospori ključnu ulogu medija, a to je kritički stav, kroz različite oblike novinarskog, pa i satiričnog izražavanja kao što je u ovom slučaju reč o fotomontaži u kojoj predsednik opštine i aktuelni koalicioni partner, nisu izvrgnuti nikakvom omalovažavanju već samo daju ilustraciju našeg stava koji smo ponudili čitaocima – objašnjava Obradović.



Advokat Vranjskih Aleksandar Saša Stojković kaže da „nema ni govora o zluradosti i vređanju“ u fotomontaži u kojoj je gradonačelnik predstavljen u liku Deda Mraza. – Sudski spor odnosi se na fotomontažu u novogodišnjem broju gde su na likove nagih muškaraca umontirane glave čelnika lokalne vlasti. No i u ovom slučaju radi se o čistoj satiri, a ne o nekakvom omalovažavanju. Ova fotomontaža objavljena je u mnogo opasnijim vremenima, pre osam godina, pa tada čelnici Miloševićeve vlasti nisu potegli za tužbom, iako je ta montaža za to vreme bila mnogo oštrija satira nego li danas – naglašava Stojković.
Advokat Vranjskih smatra da svi nosioci javnih funkcija moraju da izdrže kritiku medija, pa i onu satiričnu. – Koliko bi po toj logici nosilaca funkcija u Vranju, koji tuže medije za satiru, tužbi i kazni trebalo da dobije Predrag Koraksić Koraks za sve što je do sada objavio kroz svoje karikature o prošloj ali i aktuelnoj vlasti – pita on.
– Satira se objavljuje u satiričnom listu. Ja kao pravni zastupnik podnosioca tužbe, proširio sam optužnicu i na druge fotomontaže objavljene u Vranjskim gde se ruglu izvrgavaju u ovom slučaju „građani Vranja“, a ne „nosioci javnih funkcija“. Odbrana pokušava teatralno da omalovaži podnete tužbe i sve to upakuje u floskulu pritiska na medije. O pritisku nema govora, već se radi o pravu na odbranu dostojanstva – naglasio je advokat Vlastimir Ristić.
Opštinski odbor SPS iz Vranja pokrenuo je sudski spor protiv regionalnog OK Radija zbog objavljivanja informacije „19. septembra na dan održavanja lokalnih izbora o navodnom doštampavanju 2.500 glasačkih listića od strane socijalista“. Odštetni zahtev koji socijalisti traže „zbog širenja lažnih vesti“ i „nanošenja štete ugledu partije“ iznosi neverovatnih 24 miliona dinara.
– U ovoj vesti mi smo koristili tri izvora. Naš, koji nećemo otkriti na sudu, informacije iz kancelarije CESID u Vranju, odnosno tadašnjeg regionalnog koordinatora Vladimira Stojanovića, kao i Opštinske izborne komisije u Vranju – objašnjava ceo slučaj vlasnik OK Radija Goran Vlatković.



I u ovom sudskom sporu pravni zastupnik socijalista je advokat Vlastimir Ristić. Dosad je saslušano više svedoka, a sudu su priloženi originalni tonski zapisi sporne informacije. „Očekujemo saslušanje još nekoliko svedoka i presudu u korist SPS-a. Ako Vlatković neće da otkrije izvor, onda on snosi odgovornost za objavljenu netačnu informaciju o doštampavanju glasačkih listića. Napominjem da dosad nije iznet nijedan dokaz o tome da su socijalisti doštampavali glasačke listiće, jer u tom slučaju neko bi od socijalista morao da odgovara za takvo delo, a ne novinari koji su to objavili. Međutim, ovde je situacija sasvim drugačija“, rekao je Ristić za Vranje Press.



Posle desetogodišnjeg suđenja i dve oslobađajuće presude, novinar iz Bujanovca Života Matić, na kraju je ipak osuđen zbog objavljenog teksta u Vranjskim 1995. godine u kome je izneo sumnju da tadašnji poslanik SPS-a i direktor Bujanovačke banje Vrelo Ranđel Veljković nema fakultetsku diplomu. Naslov teksta glasio je Raša (ni)je diplomirani ek.
Nakon dve oslobađajuće presude, po žalbi Veljkovića, Okružni sud u Vranju vratio je predmet na ponovno suđenje sudu u Bujanovcu gde je sudija Predrag Cvetković doneo presudu da Matić tužiocu plati odštetu od 60.000 dinara i troškove parničnog postupka od 33.000 dinara.
„U prvom trenutku Veljković je tužio i Vranjske, ali je onda odustao od gonjenja Vukašina Obradovića iz meni nepoznatih razloga. Kaznu ću morati da platim, ali ostaće mi nejasno zbog čega se Obradović u ovom sudskom sporu distancirao od mene, iako vrlo dobro poznaje šta je tortura nad novinarima, a ja sam do pre tri godine bio redovni saradnik Vranjskih“, piše u dopisu koji je Matić, kao regionalni poverenik NUNS za Pčinjski okrug uputio medijima.



On precizira da je za njega „zaprepašćujuće da se NUNS povodom ove presude nije oglasio, već da se prvi javio predsednik UNS Nino Brajović i interesovao se za presudu po tekstu“.
– Odbor za ljudska prava u Vranju preko advokatske mreže CHRIS i Medija centra angažovao je advokatski tim branilaca iz Beograda, ali uprkos činjenici da Veljković nikada na sudu nije pokazao diplomu, niti je sud to mogao da proveri, Matić je osuđen za izrečenu sumnju u tekstu, a ne tvrdnju. I ceo ovaj slučaj ponešto govori o stanju u pravosuđu na jugu Srbije i Bujanovcu – objašnjava Suzana Antić iz NVO Odbor za ljudska prava u Vranju, najavljujući da će slučaj Matić u koordinaciji sa advokatskom kancelarijom Srđana Radovanovića iz Beograda najverovatnije biti procesuiran pred Međunarodnim sudom za ljudska prava u Strazburu.


Vojkan Ristić

Tagovi

Povezani tekstovi