Gase se svi bez dozvole

Na spisku stanica koje bi trebalo da prestanu da rade nalazi se šezdesetak radio stanica iz Beograda, među njima „Golf“, „Maksis“, „OK“, „YU radio“, „Roda“, „Glas Beograda“, „Politika“, Radio Tanjug, „Zvezdara“… Poziv za prestanak emitovanja programa odnosi se i na više televizijskih stanica iz Beograda koje se nisu ni prijavile na konkurs za dodelu frekvencija. To su „Kanal 8“, Dečja televizija „Kanal D“, „Amaro Drom“, „Otvorena TV“, kao i RTV kuće „Studentski grad“, „Stankom“, „Karlo e Romengo“ i „Ponos“.


Prema ranijim informacijama iz ove agencije, gašenje predstoji i beogradskim televizijama „Palma“ i „Politika“, koje nisu ni konkurisale za beogradske frekvencije.


Međutim, tu gašenju neće biti kraj, jer tek sledi raspisivanje konkursa za regionalne frekvencije u preostalih osam radiodifuznih oblasti, kao i konkurs za lokalne RTV stanice širom Srbije. Podsećamo, do sada su završeni samo konkursi na nacionalnom i pokrajinskom nivou, kao i na nivou grada Beograda. Svi ostali, kako za „Blic“ procenjuje Aleksandar Vasić, potpredsednik Saveta RRA, trebalo bi da budu završeni do kraja proleća sledeće godine.


Po njihovom okončanju sadašnji broj radio i televizijskih stanica u Srbiji trebalo bi da se prepolovi i u republici ostane oko 400 stanica sa dozvolom za rad.


Svi oni koji dozvolu nemaju dužni su da prekinu rad, inače će se smatrati radio piratima. A za pirate su, navodi Vasić, predviđene visoke novčane kazne (za pravna lica od 300.000 do milion dinara, a za fizička između 20.000 i 50.000), a kao konačna mera pečaćenje prostorija u kojima se nalaze telekomunikaciona sredstva radio pirata.


Vasić kaže da je zakonom propisano da emiter bez dozvole mora obustaviti emitovanje programa odmah po rešavanju prigovora. Ako to ne uradi, Savet RRA šalje mu dopis, a ako se emiter ogluši i o dopis, onda Savet donosi zaključak o dozvoli izvršenja.


R. Marković


 

Tagovi

Povezani tekstovi