GAŠENJE „DIVLJIH" STANICA

Predsednik Saveta Republičke radiodifuzne agencije Nenad Cekić ocenio je juče da će posledica primene Zakona o radiodifuziji biti gašenje velikog broja radio i televizijskih stanica u Srbiji.

Cekić je ukazao da u Srbiji postoji veliki broj „divljih“ radio i TV stanica koje ni po zakogoša fizike, niti ekonomije ne bi smele da postoje, a ima ih u etru.

– U Srbiji je registrovano 755 emitera koji koriste oko 1.200 različitih frekvencija, međusobno se preklapajući. Problem je da svi u tom haosu preživljavaju – rekao je Cekić na završnoj raspravi o Nacrtu strategije razvoja radiodifuzije u Srbiji.

On je podsetao da je radiodifuzija oblast od najveće važnosti za javno informisanje građana Srbije i da očekuje da će ovaj dokument doprineti da se ta oblast uredi.

– U radiodifuziji vlada haos. Stvorena je situacija da možete da postavite bilo koju vrstu predajnika, bilo gde u Srbiji, da izazovete smetnje u etru, a da vas niko ništa ne pita – kazao je Cekić.

On je naglasio da „nije sloboda medija da postavljate predajnike bilo gde, već da radite u okviru zakona, a da vam se država ne meša u posao“, dodavši da Agencija nema nameru du glumi „glavne urednike na televizijama“, već da će raditi samo u okviru zakonskih ovlašćenja.

Cekić je istakao da su ključne posledice haosa u radiodifuziji tehničke smetnje i nepoštovanje međunarodnih standarda i obaveza koje naša zemlja ima prema susedima.

– Najbitnije frekvencije se koordiniraju na međunarodnom nivou. Srbiji je u tom slučaju određen prostor za frekvencije u kojem može da se kreće – kazao je on.

Prema Cekićevim rečima, Zakon o radiodifuziji propisuje da se konkurs za emitere raspisuje čim se ukaže prilika za to, a „shodno planu raspodela frekvencija“.

– Ne možemo u špajz i zimnicu da stavljamo frekvencije. One moraju stalno da budu u sistemu raspodele – ili dodeljene ili na konkursu… Ne mogu da budu u rezervi istakao je Cekić.

On je ocenio da je Savet, usled jakog pritiska domaćih emitera i kompanija sa mešovitim kapitalom, dodelio pet nacionalnih frekvencija.

– Bilo je i velikog pritiska javnosti. Svaka anketa će vam reći da građani više vole da ima više programa u etru nego manje, i da više vole velike televizije koje imaju bolje produkcijske mogućnosti, bolje standarde i obezbeđuju stabilnost – kazao je Cekić.

Zamenik predsednika Saveta Radiodifuzne agencije Aleksandar Vasić je rekao u debati da će Nacrt strategije razvoja radiodifuzije, koji treba da reši probleme u etru, uskoro biti pretočen u predlog zakona, a onda prosleđen vladi.

– Naš stav je da odredimo broj emitera u skladu s raspodelom frekvencija. Taj broj će najviše zavisiti od njihovih tehničkih mogućnosti i ekonomske održivosti emitera – kazao je Vasić.

On je dodao da namera Radiodifuzne agencije nije da se ugatiće u programske šeme, tehničke mogućnosti emitera, ili da propisuje „neke nemoguće zahteve“, već da propiše minimalne kriterijume kojih će emiteri morati da se pridržavaju.
(Tanjug)

Tagovi

Povezani tekstovi