HND: Novo kazneno delo pucanj u novinare, profesiju i javnost

Zagreb, 25.09.2018 - Konferencija za medije Hrvatskog novinarskog društva (HND) "Slučaj HTV" na kojoj je govoreno o postupku izvanrednog otkazivanja ugovora o radu novinaru i uredniku HRT-a te predsjedniku HND-a Hrvoju Zovku. Na slici Hrvoje Zovko.
foto HINA/ Damir SENČAR /ds
Zagreb, 25.09.2018 - Konferencija za medije Hrvatskog novinarskog društva (HND) "Slučaj HTV" na kojoj je govoreno o postupku izvanrednog otkazivanja ugovora o radu novinaru i uredniku HRT-a te predsjedniku HND-a Hrvoju Zovku. Na slici Hrvoje Zovko. foto HINA/ Damir SENČAR /ds

Predloženo uvođenje novog kaznenog djela u Kazneni zakon pucanj je u novinare, profesiju i javnost te napad na zviždače, a primjenom tih odredaba nastavit će se s maltretiranjem kolega novinara i medija, rečeno je na konferenciji za novinare Hrvatskog novinarskog društva održanoj danas u Novinarskom domu u Zagrebu.

 

 

Kako je naglašeno, prijedlog koji se odnosi na neovlašteno otkrivanje izvora, odnosno sadržaja izvidne ili dokazne radnje koje se tiče sudionika postupka, predstavlja ozbiljnu prijetnju novinarskoj profesiji i slobodnom novinarstvu.

 

Predsjednik HND-a Hrvoje Zovko istaknuo je kako su u HND-u – koliko god se vladajući trudili objasniti da se ova odredba ne odnosi na novinare – uvjereni da je njezin cilj ušutkivanje upravo novinara, naročito kada se zna da je iduća godina izborna. Zovko je podsjetio da je sve krenulo početkom ove godine kada su se u jednom istražnom spisu našli i inicijali „AP“, što je nagnalo premijera Andreja Plenkovića da najavi kako će svako „curenje informacija“ postati kazneno djelo.

 

Zovko je naglasio kako su o ovom problemu obaviještene sve relevantne međunarodne organizacije, od Europskog vijeća i Europskog parlamenta, preko Centra za slobodu medija do Europske federacije novinara, a čija se reakcija očekuje.

 

„Nema čovjeka, nema problema“, citirao je Zovko zloglasnu Staljinovu maksimu te dodao kako se vladajući valjda vode onom „nema izvora, nema problema“, a na kraju – ni teksta. Primjena novih zakonskih izmjena značila bi daljnje srozavanje novinarskih sloboda pa građani trebaju biti svjesni da će se time ozbiljno ograničiti medijsko izvještavanje o važnim aferama i na kraju ih lišiti informacija od javnog interesa, rekao je.

 

Zovko je također kazao kako ovakvo zakonsko rješenje predstavlja – poput SLAPP-a – novo iscrpljivanje i zastrašivanje novinara i medija, kao još jedan oblik zloporabe pravosuđa s ciljem ograničavanja slobode izvještavanja, uništavanja izvora i prava javnosti da bude informirana o postupcima vlasti.

 

– Ovi prijedlozi ne donose se, kako nas pokušavaju uvjeriti i objasniti, radi zaštite privatnosti građana, nego da se zaštite najmoćniji i da se zataškaju njihove afere. Stoga donošenje ovih zakonskih odredaba treba spriječiti. Učinit ćemo sve da to i napravimo – kazao je predsjednik HND-a te pozvao Vrhovni sud da se oglasi o ovom pitanju navodeći kako se ta krovna sudska instanca u dugom razdoblju uopće nije oglašavala o novinarskim slobodama, koje se neprestano sužavaju.

 

Čelnik HND-a osvrnuo se i na glavnu državnu odvjetnicu Zlatu Hrvoj Šipek, koja je u Hrvatskom saboru prozvala medije i optužila ih da su krivi što se nitko nije javio na natječaj za ravnatelja Uskoka.

 

– To je sramotno. Državna odvjetnica bi, umjesto da proziva novinare, trebala raditi svoj posao, kao što novinari rade svoj – poručio joj je Zovko.

 

O praktičnoj primjeni odredaba Kaznenog zakona govorila je iskusna novinarka koja godinama prati rad pravosuđa i policije, ugledna članica HND-a i novinarka Televizije N1 Ana Raić, koja je istaknula kako se to neće pretvoriti samo u maltretiranje novinara, nego će se i sami policajci koji istražuju naći u začaranom krugu maltretiranja.

 

– Taj začarani krug ide od toga da policija od mene traži da mu odam izvor – koji mu, naravno, neću odati – do istrage i maltretiranja svih koji su uključeni u postupak – plastično je objasnila Raić dodavši kako ministar unutarnjih poslova Davor Božinović i drugi iz vlasti ističu da će to pridonijeti tome da postupci budu učinkovitiji, što nije točno.

 

– Prema mojim saznanjima i razgovorima s ljudima iz pravosudnih krugova, njima neće pomoći. Licemjerno je od vlasti da javnosti baca u oči mantru da će sustav biti efikasniji i mislim da bi ova odredba pala na Ustavnom sudu – navodi Raić dodajući kako je intencija i cilj donošenje ovih odredaba da se o istrazi ne smije ništa znati osim onoga što priopći policija ili Državno odvjetništvo.

 

– Naravno, vjerujem da će uvijek biti hrabrih ljudi koji će otkriti nečasne i protuzakonite radnje i njih treba zaštititi – kazala je Ana Raić.

 

Ovo je pokušaj zatvaranja pravosuđa prema javnosti, naglašeno je na konferenciji i dodano kako ovaj pokušaj atentata na profesiju, novinare i javnost neće proći.

 

Autor: Ivica Buljan

Tagovi

Povezani tekstovi