U 2007. ostvaren je rekordan promet od 1,458 milijardi švajcarskih franaka, što predstavlja rast od devet odsto. „Ringierova“ izdanja u Srbiji takođe beleže uspeh i prošle godine zabeležila su ukupan prihod od četiri milijarde dinara. I profit kompanije „Ringier“ u 2007. povećao se za 51,5 odsto, odnosno za 102,7 miliona franaka, dok su gotovinski tokovi porasli na 208,3 miliona franaka. Ovo su poslovni rezultati koji su predstavljeni juče na konferenciji za štampu u Skupštini grada Beograda, a tim povodom obratio se Mihael Ringier, vlasnik i izdavač „Ringier grupe“.
– Ove godine slavimo 175. rođendan i predstavljamo poslovni izveštaj koji je potpuno poseban jer su ga radili umetnici Peter Fišli i David Vajs, poznati u međunarodnim okvirima. Izveštaj je na 800 strana i težak je pet kilograma. Ova konferencija za štampu predstavlja izraz poštovanja prema vašoj zemlji. Svesni smo da mi u Srbiji ne obavljamo samo posao, već kao izdavači snosimo i odgovornost. Mi nismo neka tajna izdavačka kuća iz Švajcarske, već pokušavamo da budemo prilično transparentna kompanija. U Švajcarskoj, doduše, postoji bankarska tajna, ali ne i izdavačka tajna – rekao je Mihael Ringier.
Govoreći o dugogodišnjoj tradiciji i trajanju, gospodin Ringier se osvrnuo na prvu investiciju 1990. godine u tadašnjoj Čehoslovačkoj od 50.000 franaka, a to je bilo nešto najbolje što je preduzeće u svojih 175 godina istorije uradilo.
– Danas preduzeće postiže više od 500 miliona franaka prometa, što je više od 300 miliona evra samo u srednjoevropskim i istočnoevropskim zemljama, i osim Ukrajine, gde smo tek odnedavno prisutni, svuda sa dobitkom. I „Ringier Srbija“ je veoma uspešno društvo u okviru grupacije „Ringier“ – istakao je Mihael Ringier.
„Ringier“ danas posluje u – Švajcarskoj, Češkoj, Mađarskoj, Rumuniji, Slovačkoj, Srbiji, Aziji… U okrilju švajcarske kompanije objavljuje se preko 120 novina i magazina, proizvodi više od 20 TV programa i vodi dve radio i dve TV stanice, kao i 50 veb plaformi i 12 štamparija širom sveta. Upošljava 7.016 zaposlenih.
I u svim zemljama u kojima je švajcarska kompanija prisutna ostvaruje se značajan rast. Po rečima Martina Werfelia, izvršnog direktora na nivou grupe „Ringier“, investicije od 123,8 miliona franaka značajno su premašile prošlogodišnji iznos od 88,7 miliona franaka.
– Kao i tokom 2006. Švajcarska, kao domaće tržište grupe, u najvećoj meri je doprinela rastu prometa 557,7 miliona franaka, a prodaja časopisa i oglasa je porasla, kao i promet u sektoru elektronskih medija koji se uvećao za 16,4 odsto. U Češkoj smo ostvarili promet od 153,1 milion franaka, a uprkos vladinom stezanju kaiša, promet u Mađarskoj je veći za 12,5 odsto na 130,6 miliona franaka. I promet u Rumuniji se uvećao za 16,8 odsto, na 84,3 miliona franaka, dok u Slovačkoj rast je za fascinantnih 24 odsto – kaže Werfelia i dodaje da je promet u Aziji dostigao 72,6 miliona švajcarskih franaka, a da plasiranje prvog kineskog časopisa za žene zaista obećava.
Znajačan doprinos u ukupnim poslovnim rezultatima imaju i „Ringierova“ dnevna novinska izdanja u Srbiji, koja po učešću zauzimaju čak trećinu tržišta. Na drugom mestu nalazi se „Kurir“, slede kompanija „Novosti“, pa „Pres pablišing“ i „Politika“.
Prošla godina za „Blic pres grupu“, po rečima Atile Mihoka, generalnog direktora kompanije „Ringier Srbija“, za poslovanje bila je ubedljivo najbolja. Uspeh su zabeležile i dnevne novine, magazini, internet i prodaja knjiga. Od izdavačke kuće, kompanija je prerasla u veliko medijsko preduzeće.
– Od 2004. godine kada je „Ringier“ ušao u Srbiju kupovinom „Blic presa“ rast ukupnih prihoda je ogroman. Prošle godine ostvarili smo ukupan prihod od četiri milijarde dinara. „Blic“ su i dalje najčitanije i najtiražnije dnevne novine u Srbiji, a „Alo“ je na petom mestu. Uspeh besplatnih novina „24 sata“ uticao je na povećanje prihoda od oglašavanja. „Blic žena“ ima čitanost od milion primeraka, dok je tiraž „Blic pulsa“ porastao je u poslednjem kvartalu prošle godine za 30 odsto – istakao je Atila Mihok, dodajući i da su i kapaciteti štamparije u potpunosti iskorišćeni i da se dnevno štampa pola miliona primeraka novina.