Istraga o smrti novinarke

Okružni sud u Beogradu će, posle trinaest godina, ponovo sprovesti istražne radnje povodom smrti novinarke Radislave Dade Vujasinović, saznaje „Politika”. Prvi put istražni sudija saslušaće njenog oca Radislava Vujasinovića i Bratislava Grubačića, sa kojim je novinarka bila u emotivnoj vezi. Novo veštačenje tragova pronađenih u stanu istražni sudija će poveriti Nacionalnom kriminalističko-tehničkom centru MUP-a Srbije.


Radeći u nedeljniku „Duga” Dada Vujasinović je izveštavala sa ratišta, pisala je o sprezi kriminala i vlasti u Srbiji. Pored istraživačkih tekstova, uradila je i seriju intervjua, sa Milanom Babićem, Radovanom Karadžićem i Vojislavom Šešeljom. Pisala je i o Željku Ražnatoviću Arkanu, precizno navodeći sva njegova privođenja u policiju. Izvodi iz nekih njenih tekstova mogu se naći i u sudskim dokumentima Haškog tribunala.


Trag dve krvne grupe


Od 8. aprila 1994. godine, kada je Dada Vujasinović pronađena mrtva nije utvrđeno da li se radi o ubistvu ili samoubistvu.


– Prema zapisniku, policajac koji je obavio uviđaj bez prisustva istražnog sudije i javnog tužioca, konstatovao je da je Dada „u trenutku nervnog rastrojstva izvršila samoubistvo” – navodi „Politikin” sagovornik blizak porodici. Ono što su članovi porodice zatekli u stanu ukazivalo je da se u njemu odigrala prava drama: izvaljen luster na plafonu, čuperci Dadine kose po podu… Porodica je tadašnjem zameniku okružnog javnog tužioca, koji je hteo da pokrene dalju istragu, govorila da navedene činjenice ukazuju da se ne radi o samoubistvu. „Posle izvesnog vremena, međutim, tužilac nam je rekao da je policija stavila primedbu da suviše insistiramo na slučaju.”


Odmah po objavljivanju zvaničnih nalaza istrage u kojima se tvrdilo da je Dada Vujasinović izvršila samoubistvo, porodica je angažovala ekipu stručnjaka koji su zvaničnu verziju doveli u pitanje. Porodica je 7. decembra 1994. dostavila izveštaj okružnom javnom tužiocu.


Izveštaj dr Rastislava Lazarevića, stručnjaka za sudsku medicinu i balističara Zorana Jovanovića zaključuje da novinarka nije mogla sebi da nanese povrede koje je imala. Prema nalazu dr Lazarevića rana na levoj strani grudi na telu Dade Vujasinović, nije naneta iz apsolutne blizine (što je bio zaključak zvanične istrage) već ima karakteristike prostrelne rane gde su usta cevi lovačke puške sačmarice (iz koje je izvršila samoubistvo) u momentu opaljenja bila udaljena najmanje pet do šest centimetara. Prema balističkom nalazu Jovanovića oštećenje na džemperu novinarke nastalo je ispaljenjem sa najmanje deset centimetara razdaljine.


Sudski veštak Mirjana Štajner, naknadnom analizom, utvrdila je da je trag krvavih prstiju na desnoj bočnoj strani fotelje na kojoj je novinarka iskrvarila, krvne grupe A, kao i krv koja je kapala odozgo na desni rukohvat fotelje. Krv ispod fotelje i na sedištu je nulte, njene krvne grupe. Ispitivanja su pokazala i da je telo pomerano.


Grubačić negirao da je odgovoran


Mediji su više puta isticali da policija nije uzela otiske sa sačmarice, niti pramenove iščupane kose koji su pronađeni u blizini tela. Takođe su novinara Bratislava Grubačića, dovodili u vezu sa tragedijom Dade Vujasinović, što je on negirao.


U izveštaju Trećeg odeljenja SUP-a u Beogradu, pod oznakom PO-195/94 od 22. aprila 1994. zapisano je: „Dana 6. aprila 1994. obavestio je (Grubačić) Dadu da zbog posla neće doći kod nje na spavanje, već da će prespavati u agenciji. Prespavao je kod žene od koje se razvodi. Uzeo je ključeve koje mu je žena uzela, među njima i ključ od Dadinog stana. Iz tog stana otišao je pravo na posao, a pre toga je Dadi najavio da će otići u Knin sa nekom američkom delegacijom i da za nju nema mesta. Istoga dana kada je trebalo da bude u Kninu, kako je Dadi rekao, proveo je do 23 časa na poslu, kada mu je u posetu došla poznanica V. A., sa kojom je otišao na večeru. Zadržali su se do jedan po ponoći. To je već 8. april, dan kada je u 1.30, prema obdukcionom nalazu preminula Dada Vujasinović. Posle toga je Grubačić sa V. A. svratio u agenciju gde su bili do tri sata, pa kada je ispratio V. A. otišao je kod supruge gde je prespavao”.


U spisima koje je policija poslala tužilaštvu, međutim, nema izjava osoba koje bi utvrdile taj alibi.


– Okružnom javnom tužilaštvu 1995. godine dostavljena je krivična prijava protiv NN lica, ali je ona ubrzo odbačena – objašnjava Saša Ivanić, prvi zamenik okružnog javnog tužioca.


Sledeće godine ponovo je stavljen zahtev za sprovođenje istražnih radnji protiv NN lica posle čega je urađeno i superveštačenje. Predmet je tek krajem prošle godine vraćen sudu da se urade dodatna veštačenja kako bi se utvrdio uzrok smrti poznate novinarke.



Miroslava Derikonjić

Tagovi

Povezani tekstovi