Istraživačko novinarstvo najviše je ugroženo nedostatkom redakcijske podrške pripadnicima sedme sile koji bi na taj način želeli da rade svoj posao, rečeno je u utorak na konferenciji za novinare Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS).Nedavno osnovani Centar ima za cilj da podstakne istraživačko novinarstvo u Srbiji i pruži podršku novinarima i urednicima da se više bave istraživačkim pričama.
Šef novoformiranog NUNS-ovog Centra za istraživačko novinarstvo Đorđe Padejski rekao je da se do takvog zaključka došlo „snimanjem stanja na terenu“ na skupovima koje je Centar organizovao po Srbiji sa ciljem da što bolje isplanira buduće aktivnosti. Prema njegovim rečima, u grupu problema čije bi otklanjanje donelo više istraživačkog rada u medijima, novinari u Srbiji su svrstali finansije, vlasničku strukturu u medijskim kućama i nedostatak veština i obrazovnih programa za takav pristup radu. Novinarka „Vremena“ Tamara Skrozza, učesnica više skupova koje je Centar organizovao u Srbiji, ocenila je da kolege iz manjih gradova u istraživačkom radu dosta koči i pogrešan utisak da se sve što je medijski atraktivno dešava u Beogradu.
„Na treninzima koje ćemo organizovati u Beogradu i dalje ćemo pokušavati da ohrabrimo kolege iz unutrašnjosti da su prave istraživačke priče i to što oni rade u svojim sredinama“, rekla je Skroža. Predsednica NUNS-a Nadežda Gaće je uverena da se svi navedeni problemi u istraživačkom pristupu novinarstvu mogu rešiti. „Zapanjena sam brojem tabloida i količinom izmišljenih priča koje se svaki dan pojavljuju u takvoj štampi“, rekla je predsednica NUNS-a uz ocenu da tabloidne priče truju srpsko društvo. Gaće je naglasila da Centar, promovisanjem istraživačkog novinarstva, može da doprinese promeni svega što u Srbiji treba da se menja i da je u tom smislu istraživačko novinarstvo protivteža tabloidnom novinarstvu. Šef Centra za istraživačko novinarstvo NUNS-a Đorđe Padejski kazao je da je ideja o osnivanju centra potekla iz potrebe da se odgovori na tabloidizaciju Srbije i da mobiliše sve snage koje će zajednički promovisati ideju istraživačkog novinarstva. Centar će, kako je istaknuto, pružati organizacionu, edukativnu, tehničku i materijalnu podršku onima koji rade ili imaju nameru da rade na istraživačkim pričama. Gordana Igrić iz BIRN-a je naglasila da „tabloidi ubijaju svežinu tema koje su u medijima obrađene na istraživački način“.
Ona je rekla da joj je žao što ne može da vidi više redakcija u regionu koje su spremne da oforme istraživačke timove koji bi se dva-tri meseca bavili jednom temom. Igrićeva je za istraživačko novinarstvo navela i da je skupo, da je to težak zanat i da treba mnogo veština da se dođe do konačnog cilja – objavljenog teksta, emitovane emisije. Trener u programima obuke novinara koje organizuje sarajevski Medija centar Branko Čečen kazao je da je istraživačko novinarstvo kompleksan zanat koji se najbolje uči na poslu u redakcijama koje su potpuno svesne novinarskih standarda.
Tanjug