Kada se mediji iznesu na pijacu

Kakva će biti sudbina programa na mađarskom jeziku pokazaće možda već prvi meseci naredne godine, ukoliko ovaj radio čiji je osnivač opština bude privatizovan. Prema Zakonu o radiodifuziji Radio Subotici će biti ostavljena samo jedna frekvencija koju bi delile tri, četiri, a možda i pet redakcija na pet različitih jezika. To bi moglo dovesti do drastičnog smanjivanja programskih sati, a time i kvaliteta programa, što je dobar put da se jedan dobar radio i ugasi, smatraju novinari mađarske redakcije.
Glavni urednik Erne Nemet napominje da je to vrlo realna opasnost
– Mislim da su dani Radio Subotice odbrojani. To je žalosna činjenica, jer smo mi jedna od najslušanijih radio stanica u Vojvodini kada je reč o programu na mađarskom jeziku, a zauzimamo visoko mesto i kada su u pitanju programi na srpskom jeziku. Istraživanja o slušanosti medija pokazala su da se čak visoko kotiramo i na nivou Srbije… Konkretno, kada je reč o mađarskoj redakciji mogu reći da je tokom prethodne četiri decenije postavljen program koji je u potpunosti odgovarao kulturnim i informativnim zahtevima mađarske zajednice u Subotici. Posle našeg pisma svakodnevno nam se javljaju slušaoci ne samo iz naše zemlje, već i iz Mađarske, Australije, SAD, a mnogi od njih nude finansijsku pomoć kako bi se radio spasao – kaže Nemet.
Mnogi građani Subotice najavili su da će podržati peticiju, a među njima nisu samo Mađari. Međutim, država, političke stranke i nevladine organizacije čini se ne pokazuju previše interesovanja za ovaj problem – ako se izuzme potez Demokratske stranke vojvođanskih Mađara koja je pitanje opstanka programa na mađarskom jeziku iznela pred pokrajinski Odbor za međunacionalne odnose. Zbog svega toga novinari ove redakcije su prilično skeptični u pogledu dalje sudbine svog radija i gotovo su ubeđeni da je ona više stvar političkih odnosa nego zakona tržišta. J. K.

Tagovi

Povezani tekstovi