Kako zaštititi kupljena TV prava

Beograd – Radio-televizija Srbije, TV Pink i TV B92 traže da se sa programa kablovske televizije „skinu“ HRT 1, HRT 2, OBN, Nova i RTL. Ovu inicijativu pokrenula je Antipiratska asocijacija, a priključili su se, pored najvećih televizija, i filmski distributeri i Ministarstvo kulture. Kao razlog za „skidanje“ ovih kanala, navodi se da su one „divlje na kablu“ jer njihovo emitovanje nije dozvoljeno zakonom, saopštila je RTV B92. Direktor ove medijske kuće Veran Matić pojašnjava za Danas da Devedesetdvojka „nema ništa protiv da se na teritoriji Srbije emituje program hrvatskih televizija“.


– Tražimo samo da se ne emituju programi na koje mi imamo pravo za ovu teritoriju. Neka se emituje HRT, ali bez prenosa utakmica Lige šampiona, jer smo mi kupili prava na te prenose za Srbiju. Ista je situacija i sa filmovima na koje takođe imamo pravo – kaže Veran Matić.
Činjenica da se program ovih televizija emituje i preko satelita, kaže Matić, “ za RTV b92 nije sporna jer je mali broj individualnih satelitskih priključaka“.
– Neko uzima novac za to što neovlašćeno emituje utakmice Lige šampiona. Hrvatska televizija nema prava da emituje te utakmice na teritoriji Srbije. HRT ne uzima novac za to, ali uzima provajder. Neko zarađuje novac tako što uzima publiku nama koji smo platili prava. Isto je i sa filmovima „Soni Kolumbije“, „Diznija“, i drugih kuća, to kupuju oni, kupujemo i mi. Samo je lokalna produkcija nešto što nije dupliranje – ističe Veran Matić.
Slobodan Đorić, član Saveta Agencije za radiodifuziju, kaže da Agencija za telekomunikacije mora da da tehničku saglasnost za instaliranje kablovskih sistema, i utvrditi propise koje mora da ispunjava kablovski operater.
– Potom Agencija za radiodifuziju daje saglasnost za sve programe koji nisu u takozvanoj „otvorenoj distribuciji“. Ako je HRT dostupna preko satelitskih antena, apsolutno može da bude dostupna i preko kablovskih mreža, ali uz saglasnost Agencije za radiodifuziju. Jedino je Agencija za radiodifuziju nadležna da se bavi programima kablovskih distributera – ističe Đorić.
Provajderi mogu, kaže Đorić, da zaključuju ugovore s bilo kim ko je na takozvanoj otvorenoj mreži.
– To što ove tri televizije traže verovatno je posledica toga što se osećaju ugroženim. Kada Savet Agencije za radiodifuziju počne da se bavi pitanjem kablovskih distributera, svi će morati da imaju ugovore sa televizijama iz inostranstva čije programe prenose, ugovore o preuzimanju kablovskog programa. RTS, Pink i B92 u ovom slučaju nemaju šta da traže, to nije u njihovoj nadležnosti i nemaju nikakva prava po tom pitanju. Tehnički ne može da se spreči da bilo koja inostrana televizija emituje svoj program preko satelita. Jedino Agencija može da spreči skidanje sa satelita i emitovanje preko KDS, kablovskog sistema, kada neki kablovski distributer nema odgovarajući ugovor sa tom televizijom.


B. T.

Tagovi

Povezani tekstovi