Ко ће гасити пирате

Иза покушаји да се саботирају промене Закона о радиодифузији по оцени др Ненада Цекића председника Савета Републичке радиодифузне агенције стоје намере да се бесконачно задржи хаос у етру. Иако се нама пребацује честа промена закона као минус, Цекић је навео да је примера ради у Француској за 20 година тамошњи закон о радиодифузији мењан више од 30 пута.


У овом тренутку у Србији не постоји орган који може да угаси пиратску радио станицу и када Савет изменама закона треба да добије техничко овлашћење да спроведе одлуку о гашењу неке пиратске станице, онда се то назива гомилањем овлашћења навео је Цекић.То све само подстиче хаос у етру а европски стандард није да неко, ко нема дозволу, може неометано  да емитује програм.


Ове оцене изречене су на јучерашњој расправи о Закону о радиодифузији коју су организовали Независно удружење новинара Србије –НУНС и лист Република. Том приликом представници организатора навели су да је кривац за неуспеле промене у овој сфери власт која се тешко одриче утицај на медије а тиме и на радиодифузију и чиме се удаљавамо од европских стандарда. Рад Савета РРА оценили су као нестручан и незаконит. Надежда Гаће, председница НУНС –а поред осталог истакла је да грађане интересује рад јавног сервиса који се обезбеђује претплатом. Необјашњиво је, навела је  да није прошао ни  један предлог НУНС–а и других струковних удружења да се , не само у Управном одбору већ ни у Програмском савету јавног сервиса, нађе неко из струке . Сем тога споран је био  и начин измене статута  РТС на основу кога је било могуће да на челну функцију јавног сервиса дође човек без факултата.


 Подсећајући да се у целој причи помињу европски стандарди који се наводно не поштују, др Владимир Цветковић члан Савета РРА рекао је да је анализа постојеће законске регулативе показала да постоји само један такав европски стандард у радиодифузији а то је да постоје независна регулаторна тела и да их бирају скупштине.Све остало као што попуна, овлашћења и начин функционисања тих тела у свакој средини различито је решено. Цветковић је подсетио да је  Закон о радиодифузији оцењиван својевремено као најбољи у Европи и у духу европских стандарда, да би се стигло до оцене  да је неприменљив и да Савету даје велика овлашћења.


 


М. Петрић


 

Tagovi

Povezani tekstovi