Kraj zavere ćutanja

Sudski postupak protiv osumnjičenih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, koji je kao gotovo izvesnu stvar „Politici” najavio specijalni tužilac Slobodan Radovanović, trebalo bi da obelodani jednu od najmračnijih i najbolje čuvanih tajni iz perioda vladavine režima Slobodana Miloševića. Tim pre što ima naznaka da postoje realne šanse da bude otkrivena čitava piramida ovog zločina, uključujući i naručioce.


Sve u vezi sa ubistvom Ćuruvije još je službena tajna. Ako slučaj ubistva vlasnika i urednika listova „Dnevni telegraf” i „Evropljanin” ne bude predat sudu, tužilac obećava skidanje oznake službene tajne sa ovog dosijea i otkrivanje svega što je o tom zločinu utvrđeno, kao i razloga zbog čega ga nije moguće sudski procesuirati.


Slučaj „Ćuruvija” policijski jeste rasvetljen, ali su problem dokazi za sud, kaže tužilac. Ovu izjavu je javnost u Srbiji čula i ranije od bivšeg ministra policije Dušana Mihajlovića. I ranije se pominjalo da iza zločina stoji bivša državna bezbednost, da istraga samo što nije sve rasvetlila i da ima značajnih pomaka. Pominjani su novi dokumenti, novi svedoci, očevici. Objavljivana su i imena navodnih ubica, uglavnom kriminalaca i pripadnika tajnih službi, od kojih je većina kasnije i sama likvidirana.


– Moguće je da je neko iz službe progovorio i da je to dovelo do pomaka. Ipak, ovo mi dosta liči i na predizbornu kampanju. Odavno smo čuli takva obećanja, pa se ništa nije dogodilo, slučaj je ostao nerasvetljen – kaže advokat Rajko Danilović, zastupnik Jove Ćuruvije, brata ubijenog novinara.


Danilović je ranije podneo krivičnu prijavu protiv Mirjane Marković, supruge pokojnog Slobodana Miloševića, Radomira Markovića, bivšeg načelnika Resora državne bezbednosti, i Milana Radonjića, nekadašnjeg šefa beogradskog Centra RDB-a, pod sumnjom da su naredili i organizovali ubistvo Ćuruvije. U toj prijavi neposredni izvršioci su označeni kao N. N.


Advokat navodi da je prijavu podneo na osnovu dokumenata i izjava pripadnika RDB-a u okviru pretkrivičnog postupka koji je služba sprovela posle ubistva Ćuruvije. Advokat kaže da nije upoznat sa tokom pretkrivičnog postupka od kada je slučaj preuzeo specijalni tužilac.


– Predmet je proglašen državnom tajnom i ja sam se držao po strani. Mislim da postoji dovoljno dokaza da je Mirjana Marković nalogodavac zločina, ali nju iz nekog razloga i ova vlast štiti. Ona je javno, na sednici Direkcije JUL-a, nekoliko dana pre ubistva, rekla da je Slavko Ćuruvija prizvao NATO bombe i da će mu narod suditi – kaže Danilović.


Advokat smatra da iza organizacije zločina stoji Državna bezbednost, jer o tome svedoči dosije „Ćuran”. Kako je obelodanjeno 2001. godine, Ćuruvija je pod ovom šifrom bio predmet obrade tajne službe. Postoje dokazi o tome da su ga nekoliko dana pre ubistva intenzivno pratili pripadnici beogradskog Centra RDB i da su o tome neshvatljivo često izveštavali svog šefa Milana Radonjića.


Tajna pratnja je, kako je utvrđeno, povučena svega nekoliko minuta pre nego što je ubijen. Mnogo je toga u tom praćenju bilo sumnjivo i samim operativcima. Neki od njih kasnije su rekli ponešto o svojim sumnjama. Drugi su usmeravali istragu na pogrešan trag pričama da je poznati novinar bio „do guše u dugovima”.


I nezvanični policijski izvori za naš list potvrdili su da se obruč steže oko pripadnika nekadašnje Službe državne bezbednosti. U tim krugovima čuli smo mišljenje da je tužilaštvo pogrešilo što Radomiru Markoviću nije omogućilo status svedoka saradnika, jer bi mnoge tajne bile otkrivene.


Ćuruvija je ubijen 11. aprila 1999. godine, rafalima iz „škorpiona” u pasažu zgrade u Svetogorskoj ulici, gde je i živeo. Od petooktobarskih promena vlasti u Srbiji, ovaj zločin je jedan od prioriteta policije. Da li je najava odgovora na pitanje ko ga je ubio samo priča pred izbora ili ne, znaće se uskoro.


D. Čarnić

Tagovi

Povezani tekstovi