Kriza u medijima i u 2010

Iako većina mera koje je usvojila Vlade Srbije za pomoć medijima još nije sprovedena, Vlada je dobila prelaznu ocenu. Od šest mera koje je Vlada usvojila, u protekla četiri meseca delimično je sprovela dve. Obezbedila je sredstva sa sufinansiranje projekata u oblasti informisanja, ali još nije potpisan nijedan ugovor sa onima kojima su sredstva dodeljena.


S druge strane, iako je predviđeno gašenje emitera bez dozvole, u Srbiji još radi stotinak piratskih stanica.


“Sada moram da kažem da postajem sve veći pesimista, jer mi se čini da je vreme koje dolazi – vreme koje će biti još teže za medije i da će 2010. biti ista, ako ne i teža za medije u Srbiji”, upozorio je predsednik ANEM-a Saša Mirković.


“Finansijski ‘kolač’ se sve više smanjuje, marketinški budžeti su u padu i nema naznaka da će se situacija poboljšati. Mislim da je nužno da i Vlada Srbije i Ministarstvo kulture u najkraćem mogućem roku osmisle strategiju za pomoć medijima u 2010. godini”, pozvao je on.


Za razliku od preporuka upućenih organizacijama za autorska i srodna prava koje SOKOJ uopšte ne poštuje, preporuka o smanjenju jednoobrazne naknade Republičkoj radio-difuznoj agenciji se primenjuje.


“Ta naknada smanjena je za pet odsto, a zapravo ono gde bi trebalo tražiti rešenje je nešto potpunio drugo. Znači, vratiti se na sistem naknada koja ima samo jednu funkciju, a to je da obezbedi stabilno finansiranje nezavisnog regulatora, gde bi se kroz mehanizam finog balansiranja naknada omogućilo da se ostvari ono što je interes države u sferi informisanja”, naveo je advokat ANEM-a Slobodan Kremenjak.


Od kada je Vlada usvojila mere za pomoć medijima u prevazilaženju ekonomske krize, ugasile su se tri lokalne novine, a prestao je da izlazi u štampanom izdanju i dnevni list „Borba“.

Tagovi

Povezani tekstovi