[box align=’box-left’ id=’2649′]
Nakon 10 godina ratova, nezaposlenosti, ekonomske krize i podeljenosti društva u različitim segmentima, mediji u Srbiji se nisu snašli i postali su potpuno neodgovorni – zaključci su tribine „Kultura slobode – društvena komunikacija i mediji u Srbiji“ održane u Medija centru, u organizaciji Beogradske Nadbiskupije, Nezavisnog udruženja novinara Srbije i Instituta za studije kulture i hrišćanstva.
Direktor Medijskog arhiva „Ebart“, Velimir Ćurgus Kazimir naglasio je da mediji u našoj zemlji ne mogu da opstanu na tržištu od svog rada, već da zavise što od političkih što od ekonomskih moćnika.
– U uslovima gde su novinari egzistencijalno ugroženi, izloženi pretnjama, gde ubistva medijskih poslenika još nisu rešena, takva situacija ne čudi. Posebno u društvu gde vlada podeljenost po svakoj osnovi – ideološkoj, političkoj, nacionalnoj, verskoj… Mediji u Srbiji izveštavaju na liniji između apsolutne slobode i apsolutne neodgovornosti i senzacionalizma. Nažalost, većina u ovom drugom pravcu – smatra Ćurgus Kazimir.
Situacija je slična i u drugim zemljama, na šta je ukazao nadbiskup Klaudio Maria Čeli, predsednik papskog Veća za društvenu komunikaciju. On je upozorio na rizike u korišćenju društvenih mreža, navodeći da 73 odsto maloletnika koristi internet bez prisustva ili odobrenja roditelja.
Beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar ukazao je značaj društvenih komunikacija u vreme globalizma, na opasnosti, ali i mogućnosti koje one nose, za širenje pozitivnih poruka.
Tribina je bila posvećena i obeležavanju 1.700 godina Milanskog edikta, a beogradski nadbiskup je naglasio da ona ne bi trebalo da bude obeležena jednim činom, „već da pokrene proces preobražaja i boljeg komuniciranja između države, crkve i društva“.
Tribinu su organizovali Beogradska nadbiskupija, Nezavisno udruženje novinara Srbije i Institut za studije kulture i hrišćanstva.