Uzeli su sredstva iz socijalnog programa u iznosu od 366.000 dinara, tek dovoljna za preživljavanje u nekoliko narednih meseci, i sada započinju novu deonicu svoje životne biografije.
– Hoću da radim, ali gde – vajka se Sadija Hrvić, kome je do mirnih penzionerskih dana ostalo još desetak godina. – Krenuo sam u Fond PIO da vidim koliko mi je tačno upisano staža osiguranja, a možda ću narednih dana konkurisati za direktora i glavnog i odgovornog urednika Radio Medveđe.
Bratislav Lekić, v.d. direktora i glavnog i odgovornog urednika Radio Leskovca, ističe da se prijavio za socijalni program, ali će sredstva podići do kraja meseca, kada mu i praktično prestaje radni odnos u kolektivu.
– Zvanično sam se obratio Privremenom organu opštine Leskovac da me razreši dužnosti kako bih se prijavio Tržištu rada – kaže Lekić, dodajući da je voljan, ukoliko tako odluče u lokalnoj samoupravi, da po ugovoru o delu ostane na sadašnjoj dužnosti dok ne bude pronađeno drugo kadrovsko rešenje.
Odlazak grupe novinara iz opštinskog javnog servisa mogao se predvideti jer je to i bilo najavljivano poslednjih mesec, još u vreme kada su kolale priče kako „sedma sila“ neće dobiti ni dinar socijalnog programa i da će tako biti „puštena da pliva niz reku“.
Već nekoliko dana Radio Leskovac u centru je pažnje i zbog odluke Agencije za privatizaciju koja je raskinula kupoprodajni uguvor sa portirom toga kolektiva Srđanom Jovanovićem, koji je sa još četvoro novinara i tehničara kupio ovu radio stanicu, 2. novembra, za čak 21,1 milion dinara, što je zapravo 133 puta viša cena od početne.
U Leskovcu, ali i drugde, tako visoka cena za Radio Leskovac, koji je podstanar od samog osnivanja, dočekana je sa nevericom i velikim čuđenjem. Već tada su se čuli komentari da iza svega stoje moćni ljudi iz SPS u Leskovcu. Međutim, pre nekoliko dana, Suzana Stojiljković, novinar Radio Leskovca, demantovala je te, kako kaže, „zlobne glasine“, uz ocenu da su zbog njih imali samo probleme, jer su im vrata svugde bila zatvorena.
Kraj ove leskovačke radio drame je najuzbudljiviji. Srđan Jovanović je 14. novembra uveče dobio poštom pismo iz Agencije za privatizaciju da upravo toga dana uplati prvu ratu, ali to, iz tehničkih razloga, nije učinjeno, pa je od Agencije za privatizaciju zatraženo produženje roka za nekoliko dana. Ispostavilo se, bar kako tvrdi Srđan Jovanović, da su iz te službe slali faks poruke u kojima im se izlazi u susret, ali ih niko nije dobijao.
– U Agenciju za privatizaciju odneli smo 42.000 evra prve rate, ali ništa nije pomoglo, jer je Radio Leskovac već bio ponuđen drugom kandidatu sa aukcije od 2. novembra – kaže rezignirano Srđan Jovanović, koji je u jednom trenutku bio čak medijska ličnost Srbije, jer je prodaja Radio Leskovca bila direktno prenošena na RTS.
Danilo Kocić