Lazarević: RTS će biti javni servis

 Niški reformisti su saopštili da će ukidanje RTV pretplate zahtevati peticijom koju je već potpisalo više od 20 hiljada građana Beograda i drugih gradova u Srbiji. Oni kažu da je uprkos sve češćim javnim kritikama pretplate za RTS, ovakva peticija jedina konkretna inicijativa za njeno ukidanje.
– Smatramo da u vreme kada Srbija ima velike probleme, a previše građana živi na ivici egzistencije, RTV pretplata predstavlja luksuz. Razlog za našu inicijativu predstavlja i činjenica da RTS ne pokazuje znake transformacije u javni servis svih građana, već je i dalje provladina televizija. Zbog toga smatramo da bi RTS za sada trebalo da se finansira iz budžeta, a da kasnije, ukoliko bude bilo moguće, pređe na samofinansiranje – kaže za Danas predsednik Reformističke stranke Aleksandar Višnjić.
Predsednik Odbora za kulturu i informisanje Skupštine Srbije Aleksandar Lazarević kaže da će predsednik parlamenta i ovu inicijativu uvrstiti u dnevni red, najkasnije 60 dana od njenog prispeća. Lazarević, međutim, ne veruje u uspeh predloga, koji, kako kaže, predstavlja strančarenje minornih političara. On smatra da će RTS uspeti da se transformiše u javni servis do 30. aprila, kada ističe zakonski rok za njegovo formiranje.
– Ovakve inicijative idu u pogrešnom smeru, koji je protivan i evropskim tendencijama i interesima građana Srbije. Javni srevis će biti nezavisan od politike i finansijskih uticaja, a da bi bio takav, najbolje je da bude plaćen od strane građana. Mi smo sada poslednja zemlja u Evropi koja nema javni servis. Skoro sam ubeđen da će se proces smanjivanja broja zaposlenih u RTS, kao i njena unutrašnja reorganizacija, pravovremeno završiti, i to i uz pomoć pretplate, koju u ovom trenutku plaća 60 odsto građana. Nadam se da će se naplata povećati kada građani budu shvatili da je to zakonska obaveza, koju će morati da ispunjavaju ukoliko ne žele da idu na sud zbog neizmirenja obaveze – kaže Lazarević za Danas. On dodaje da se „po visini pretplate se nalazimo pri dnu lestvice, na nivou Makedonije i BIH, dok je u Hrvatskoj pretplata oko 11 evra, a u Sloveniji mnogo viša“.


Z. Miladinović


 


 

Tagovi

Povezani tekstovi