Лупшић се није жалио на беспарицу

Када је концем јануара Републичка радидифузна агенција расписала конкурс за доделу националних радио и ТВ дозвола заинтересоване станице су морале да прибаве „гомилу” папира и потврда о техничкој опремљености, расположивом пословном простору, програмској шеми, па све до доказа да су измирене пореске обавезе. Та обимна папирологија је требало да буде гаранција да су станице озбиљни кандидати и да имају услова да стекну статус националних емитера. Поред пријаве и пратеће документације, један од услова је био да кандидати доставе и доказ, односно потврду да су уплатили и обавезни депозит. За станице које су циљале на националну ТВ дозволу тај износ био је 15 милиона динара.


Пријава на конкурс без ове уплате сматрала се неважећом. Висина депозита је била позната и пре самог конкурса и то не само заинтересованима већ и широј јавности, па, без сумње, и представницима ТВ Кошаве. Чак је било и јавних полемика да је реч о превисоким износима, па неке станице нису криле да не могу да прибаве поменути новац и да су управо зато и одустале од конкурисања за националне лиценце.


Рецимо, ТВ Арт је признала да није устању да обезбеди толико пара и да је то уједно и разлог што не може да конкурише за статус националне телевизије. Пре конкурса, на високи депозит жалили су се и други емитери, рецимо СОС канал, али никад се није чуло да такве проблеме има и ТВ Кошава, бар не јавно.


Ни када је истекао рок за пријаве, а чланови Савета РРА организовали јавне разговоре с представницима заинтересованих станица, није било ни помена да ТВ Кошава евентуално има и неке финансијске потешкоће. Александар Лупшић, власник, и сарадници, током тог разговора, најавили су намеру да створе концепт породичне телевизије, односно да емитују „позитивне оптимистичке варијације”, да више неће бити проблематичних СМС порука, да је „блага еротика у оквиру законом допуштеног” њихова прошлост. Што се тиче имовног стања, власник је навео да већ имају два студија, а планирају и два нова, од којих би један био у у централној Србији, можда у Нишу.


На опаску Александра Васића, заменика председника Савета, да дозвола за национално покривање подразумева за емитера и велика финансијска улагања, Лупшић је најавио инвестицију од 32 милиона евра распоређену у неколико година.


Што се тиче зајмодавца Митровића, нико није сумњао да ли његова ружичаста кућа има пара за обавезно учешће на конкурсу. Међутим, његово име се доводило у везу и с неким другим станицама које су биле у трци за расподелу националних дозвола. Чаршијске приче ко у власничком смислу стоји иза појединих станица стигле су и до чланова Савета РРА. Како уосталом објаснити чињеницу да су Данка Ђунића, једног од власника ТВ Авала, током јавног разговора питали да ли је та новоснована станица заправо „резервна телевизија Жаљка Митровића”, што је овај демантовао.


М.Петрић


 

Tagovi

Povezani tekstovi