„Mama p…. mi se“

Iako su istakle da u Kruševcu ima više glavnih i odgovornih urednica i direktorki medija, učesnice skupa primećuju da su moć ovih žena i njihov uticaj na uređivačku politiku ipak ograničeni – kao i u drugim sredinama, medijima suštinski upravljaju muškarci.
Žene iz kruševačkih medija ističu takođe da je njihov položaj ugrožen između ostalog i medijskom politikom u Srbiji, odnosno činjenicom da medije kupuju lokalni moćnici ili biznismeni «kojima se čini da je bolje imati neki medij, nego samostalnu trgovačku radnju».
Pored zakonodavaca i kreatora medijske politike, one imaju primedbe i na rad novinarskih udruženja, odnosno neselektivan metod prijema novih članova: «Nema nikakvih kriterijuma. Svako ko prođe pored UNS-a ili NUNS-a može da se učlani i da se smatra novinarom ili novinarkom. Kriterijumi moraju biti pooštreni. Članstvo u novinarskom udruženju trebalo bi nešto da znači», kaže jedna kruševačka novinarka.
Učesnice ovog skupa smatraju da je prilikom zapošljavanja primetna rodna diskriminacija – neki poslodavci raspisuju oglase u kojima se ističe da traže žensku osobu staru od 25 do 30 godina. Iako je bilo komentara da poslodavci na taj način, zapošljavajući mlađe žene, pokušavaju da svoje zaposlene «formiraju i vežu za redakciju», većina učesnica smatra da je u pitanju tradicionalistički manir u kojem se podrazumeva da mlađa i atraktivnija žena privlači publiku.
U svakodnevnom životu, žene iz kruševačkih medija najviše problema imaju s brigom o deci. Neke učesnice redovno «vuku decu na posao», pa se dešava da njihovi osnovnoškolci u svojim domaćim zadacima koriste tipično novinarske izraze (npr. frazu «zaključio je…»), ali i da snimanje intervjua bude prekinuto zato što u studio ulazi trogodišnjak i moli mamu da ga odvede u toalet. Zbog svega toga, podržana je inicijativa s prethodnih sastanaka da se od nadležnih zatraži da u svakom gradu bude bar jedan (državni) vrtić koji bi radio tokom celog dana. Tokom sastanka, takođe je podržana inicijativa o uvođenju besplatnih ginekoloških, endokrinoloških i onkoloških pregleda za žene u medijima.
Pošto kažu da žive pretežno od «tezgi», žene iz kruševačkih medija predložile su da novinarska udruženja formiraju fondove za žene koje zbog trudničkog odsustva ostaju bez glavnih prihoda. 

Tagovi

Povezani tekstovi