Mediji mogu da raspiruju etničke sukobe

Mediji imaju važnu ulogu u formiranju javne svesti o etničkom konfliktu, a u nekim slučajevima mogu da raspiruju, ali i da smiruju etničke sukobe, zaključili su učesnici seminara „Mediji i etnički konflikt“, koji je organizovao Centar za profesionalizaciju medija.


Ministar za ljudska i manjinska prava Rasim Ljajić rekao je da su nacionalne manjine u dvostruko težem položaju, a mediji mogu da igraju značajnu ulogu u raspirivanju etničkih strasti.


Prema istraživanjima Ministarstva za ljudska i manjinska prava, etnička distanca je najizraženija kod mladih od 20 do 25 godina, iako je distanca manja za 13 odsto nego u 2000. godini.


Ministar Ljajić je naveo da je najveća distanca prema Albancima, Hrvatima, Bošnjacima, Mađarima i Romima.


– Mediji definišu stvarnost dok o njoj pišu i na taj način je kontrolišu – rekla je Snježana Milivojević, profesor na Fakultetu političkih nauka.


Milivojevićeva je rekla da podaci iz dnevne štampe ukazuju da mediji doprinose nefer tretmanu etničkih razlika, da podržavaju i ohrabruju verovanje da su etnički akteri manje važni članovi društva.Direktor Centra za profesionalizaciju medija Stevan Nikšić je podsetio da naši mediji imaju najmanje iskustava u standardizaciji pisanja o etničkim sukobima.


Urednik spoljne rubrike lista Danas Milovan Jauković istakao je da u svetu postoji 5.000 etičkih grupa koje bi mogle da se pozovu na neko svoje etničko pravo. On je ukazao da u svetu ima 50 etnoregionalnih konflikata koje imaju secesiju u osnovi.

Tagovi

Povezani tekstovi