Sandžačka demokratska partija Rasima Ljajića tvrdi da je reč o medijima koji su pod kontrolom njiohovog političkog suparnika Sulejmana Ugljanina i pozivaju koalicione partnere u Vladi – Demokratsku stranku da objasni ovakvu odluku. U jednom od prozvanih medija – Regionalnoj televiziji iz Novog Pazara negiraju da rade za bilo koju lokalnu stranku.
Sandžačka demokratska partija oštro je reagovala na odluku Agencije za privatizaciju da se za sada ne prodaju mediji iz Novog Pazara. Tvrdi i da su medijske kuće na koje se to odnosi – Regionalna televizija u Novom Pazaru, Televizija Tutin i Sandžačke novine, pod direktonom kontrolom predsednika opštine, njihovog političkog suparnika Sulejmana Ugljanina. Funkcioner Sandžačke demokratske partije Meho Omerović kaže da će ta stranka sada preispitati odnos sa koalicionim partnerom u Vladi –Demokratskom strankom, koja drži Ministarstvo kulture i medija. „Mislim da je ovde više nego jasno da se radi o političkoj trgovini. Po svemu sudeći, ispada da je za 15 hiljada glasova koje je, u drugom krugu Borisu Tadiću doneo Sulejman Ugljanin, nagrađen sa dve opštinske televizije i jednim novinama. Pred lokalne izbore, u ovom slučaju, pomaže se onaj politički protivnik, koji je do juče radio sve i protiv interesa Demokratske stranke, jer je vodio kampanju i za Velimira Ilića i za takozvani ‘narodnjački blok'“, kazao je Omerović.
Urednik informativnog programa Regionalne televizije Medin Halilović za B92 kaže da je to jedini medij u Srbiji koji emituje program na bošnjačkom jeziku i negira bilo kakvu povezanost sa nekom od partija.
On je rekao i da ne vidi ništa sporo u činjenici što se predsednik opštine Sulejman Ugljanin oglašava isključivo preko te televizije.
„S obzirom da smo mi medij koji se finansira iz sredstava građana, odnosno opštinsko glasilo, smatram da je zbog toga dužan da nama daje intervjue. Zbog čega drugima neće da daje intervju, smatram da je to problem drugih, a ne nas. Što se samih reakcija tiče od nekih političkih partija, smatramo da su one neprimerene, zbog toga što isti ti koji optužuju Regionalnu televiziju, ne pristaju da se pojave na našem mediju, a ovom prilikom ih pozivam da to učine“, rekao je Halilović.
Profesor Fakulteta političkih nauka Rade Veljanovski kaže da je izuzimanje manjinskih medija iz procesa privatizacije suprotno Zakonima o radiodifuziji i javnom informisanju.
„Ne zato što neko misli da je bolje da postoje privatni mediji, nego zato da bi se svi mediji izuzeli iz uticaja vlasti, pa i lokalne vlasti. S druge strane, to pojačava problem informisanja u lokalnoj sredini, zato što favorizuje ne manjinske narode, nego političke stranke manjinskih naroda. Tako da to uopšte nije dobro rešenje i ono praktično podriva podriva kompletnu reformu našeg manjinskog sistema“, objasnio je Veljanovski.
Problemom privatizacije u lokalnim medija B92 baviće se i u narednim danima.