Ona je na međunarodnom seminaru „Uloga medija u tranzicionoj pravdi“, na temu „Odgovornost urednika i medijska politika“, na kojem su učestvovali glavni urednici medija u Srbiji ocenila da je nakon režima Slobodana Miloševića u kojem je dominirao govor mržnje nastupio period zbunjivanja javnosti brojnim aferama i intrigama.
Političari i moćni novi bogataši, istakla je Gaće, uspevaju da posebnim beneficijama koje obezbeđuju medijima i novinarima, sebe predstave kao idealne, zataškaju neku priču ili plasiraju neistine protiv onih koji im ne odgovaraju.
U domaćim medijima, kako je upozorio glavni urednik lista Danas Mihal Ramač, dominiraju isključivost i podele na „naše i njihove“ te da je taj dualizam najveća prepreka unapređenju civilizovanog dijaloga i sučeljavanja mišljenja. Prema njegovim rečima u Srbiji je najteže priznati drugome pravo na različitost, a novinari i urednici snose veliku odgovornost što ne umeju da pokrenu tolerantan dijalog.
Urednica nezavisne televizijske produkcije „VIN“ Gordana Suša je podržala inicijativu novinarskih udruženja i velikih medijskih kuća da se uvede jedinstveni novinarski kodeks, ali i dodala da je poštovanje etike u novinarstvu stvar i samih novinara i njihovih moralnih načela.
– Informacija je osnovno ljudsko pravo, ali i roba – rekla je Suša.
Direktor i urednik RTV B92 Veran Matić je ocenio da u Srbiji nema razvijenog medijskog tržišta a da, kao posledica toga, nema ni dovoljno novca i utvrđenih pravila. Prema njegovim rečima situacija u Srbiji je sada mnogo komplikovanija nego u vreme Miloševića koji je „mogao samo da vas ubije“. Sada, kako je rekao, medijska kuća može da bankrotira, da ostane bez značajnog oglasnog prostora… Direktor B 92 ocenio je da su domaći mediji u velikom zaostatku u odnosu na medije u zapadnoj Evropi.
Glavni urednik nedeljnika „Vreme“ Dragoljub Žarković je upozorio da je vlasnička struktura nekih medija u Srbiji i dalje netransparentna i kao svoje najveće uredničke dileme naveo „odluke koje svakodnevno donosi, a koje mogu da nekoga povrede“.