Medijski mrak u Srbiji!

Prevagu za usvajanje akta omogućilo je desetoro poslanika LDP-a, ali i pet poslanika PUPS-a, koji su, suprotno ranijim najavama, podržali Zakon. Socijalisti su jedini izrazili uzdržanost. Ostatak opozicije optužio je LDP i DS za političku trgovinu. 


Osim kompletne liste „Za evropsku Srbiju“ i poslaničkih grupa G17 plus i PUPS, zeleni taster pritisnulo je i šest poslanika manjina i samostalni poslanici Vladan Batić i Jovan Damjanović. Zanimljivo je da je sa glasanja jedino izostao poslanik manjina Riza Halimi, a ta okolnost je, zapravo, sprečila obaranje zakona. Jer, učešćem Halimija, u glasanju bi učestvovalo svih 250 poslanika, te 125 poslanika ne bi bila dovoljna većina za usvajanje Zakona.
Lider LDP-a Čedomir Jovanović pravdao se da je za tu stranku najvažnija strategija koja je dogovorena sa NUNS-om, OEBS-om i Vladom Srbije i koja će dovesti do potpune reforme medijskog zakonodavstva. Iako LDP nije ponudio nijedan amandman, Jovanović kaže da amandmani na kojima je ta stranka insistirala menjaju karakter zakona, te da se ovde, pre svega, radilo o pitanju „evropske budućnosti zemlje i orijentacije našeg društva“.
– LDP ni na koji način neće sarađivati s Koštunicom, Šešeljem i Nikolićem u rušenju vlade. Svaka kriza dodatno bi otežala ekonomske probleme i usporila evropske integracije – kaže Jovanović.

.banner_text_link{
text-align: right
}
.banner_text_link a{
font-size: 12px;
color: #ccc
}
.banner_text_link a span{
font-size: 10px;
}
.banner_text_link a:hover{
color: #666
}

Na pitanje zašto LDP nije amandmanski menjao Zakon, on je objasnio da za to nije bilo prilike.
– Rekao sam da je Zakon prošvercovan u Skupštinu i da je prosleđen parlamentu po hitnom postupku, bez ikakvog prethodnog usaglašavanja. Amandmani koje su drugi podnosili su amandmani koji su karakteristični za opoziciju i oni se svode pre svega na otezanje i gubljenje vremena, a mi tako nešto nismo nikada radili. Amandmani na kojima smo insistirali usaglasili smo sa NUNS-om i OEBS-om. Dakle, sve što je bilo moguće uraditi u dva ili tri dana, koliko je preostalo između pokretanja inicijative da se proglasi pauza i početka rasprave u Skupštini. To je bila prva tačka dnevnog reda i samo se o tome radi – izjavio je lider LDP-a.
Zanimljivo je da je glasovima LDP-a usvojen amandman poslanice radikala Marine Toman, koja je zbog toga postala junakinja svog poslaničkog kluba.
– O, Marina, al’ ti je dobar amandman! – uzviknule su kolege, videvši broj „zelenih“ glasova za amandman kojim se ukida obavezan depozit za osnivanje medija.
Osim toga, amandmanima je ukinut član Zakona koji podrazumeva gašenje medija ukoliko je medij u blokadi 90 dana, a uvedena je i postupnost u kaznenoj politici koja pravi razliku između nenamerne greške i svesne zloupotrebe slobode informisanja.
Iznenadan obrt u stavu juče je demonstriralo i pet poslanika PUPS-a. Šef njihovog poslaničkog kluba Momo Čolaković kratko je objasnio da je bilo dovoljno to što ih je šef stranke Jovan Krkobabić obavestio o amandmanima koji su usaglašeni s vladom. Tako je juče priređeno još jedno iznenađenje, a to je da su sve tri stranke koalicije SPS-PUPS-JS glasale različito. Sve tri tvrde da to ne znači pogoršanje njihovih međusobnih odnosa.


Ivana Kljajić

Tagovi

Povezani tekstovi