Medijski zakoni u Srbiji

Janjić je rekao da Zakon o javnom informisanju treba izmeniti tako da se omogući bolja zaštita prava manjina i žrtava, kao i da se spreči govor mržnje u medijima. Janjić je podsetio da će do 2012. godine mediji u Evropi biti digitalizovani i da je zbog toga potrebno prilagoditi Zakon o radiodifuziji, kako se ne bi desilo da se Srbija zbog kašnjenja u tom poslu, kako se izrazio, „nađe u medijskom mraku“. Pomoćnik ministra je, takođe, najavio da će u 2008. godini na javnu raspravu biti upućen Nacrt zakona o sprečavanju medijske koncentracije kako bi se obezbedila transparentnost vlasništva u medijima.
Profesor Fakulteta političkih nauka Rade Veljanovski je podsetio da su od oktobra 2000. godine doneti Zakoni o javnom informisanju, o radiodifuziji, o pravu na slobodan pristup informacijama i o oglašavanju a da je u izradi Nacrt zakona o sprečavanju medijske koncentracije. Prema njegovoj oceni, ljudi iz medija nisu nakon demokratskih promena imali kvalitetniju saradnju sa nadležnim ministarstvom nego što je to u ovom trenutku.
Profesor prava Vladimir Vodinelić je, govoreći o Zakonu o slobodnom pristupu informacijama, apelovao na nadležne da izmene taj dokument kako bi se omogućilo prekršajno kažnjavanje državnih organa koji ne ispunjavaju svoje obaveze. On se zauzeo i za ubacivanje klauzule po kojoj će odluka Poverenika za informacije od javnog značaja biti ne samo obavezujuća već i izvršna, kao i za jasnije definisanje obaveze vlade da se stara o izvršenju odluka poverenika. Vodinelić je ocenio da je potrebno jasnije definisati koje informacije nisu dostupne građanima kako bi se sprečila dosadašnja pogrešna praksa da se to određuje u odnosu na to koji državni organ poseduje tu informaciju. Takođe se zauzeo da se eventualni sudski sporovi u toj oblasti proglase hitnim, kako bi se sprečilo odugovlačenje.

Tagovi

Povezani tekstovi