Milanovićevi kadrovi i kvadrati

Način na koji se ostvaruje, međutim, često biva tema novinskih napisa i predmet sudskog spora, kao u slučaju Dragoljuba Milanovića, bivšeg direktora RTS, koji je na odsluženju zatvorske kazne u požarevačkoj Zabeli zbog smrti šesnaestoro radnika ove TV kuće. Delio je stanove, kažu njegove bivše kolege, „k’o Tito“, a i na kreditima nije škrtario. Vrednost nezakonito dodeljenih kvadrata i kredita je, prema respektabilnoj oceni Radne grupe RTS, bila je 17 miliona maraka.


Okružno javno tužilaštvo podiglo je prekjuče, prema saznanjima B92, optužnicu protiv Milanovića zbog zloupotrebe službenog položaja, jer je u periodu od 4. septembra 1996. do 21. avgusta 2000. u Beogradu kao generalni direktor RTS zloupotrebio službeni položaj dodeljujući stanove i pribavio protivpravnu imovinsku korist u visini od gotovo 38 miliona i 850 hiljada dinara. On je, mimo stambene komisije, bez odgovarajuće rang-liste i bez pismene saglasnosti glavnih urednika dodeljivao stanove u zakup zaposlenima u RTS, između ostalih i onima koji su već imali stanove. Na taj način 53 osobe rešile su svoje navodne stambene probleme.
Uprkos brojnim relevantnim dokazima sudski proces se pokreće pet godina kasnije, a mnogi stanovi već su promenili vlasnike.
Danas je u serijalu Kako su rešavani stambeni problemi vedeta državne televizije, u februaru 2002. objavio da je Milanović dodelio sebi stan od 201,30 metara kvadratnih u Bulevaru Lenjina, tržišne vrednosti 530 hiljada maraka, iako je u tom trenutku bio vlasnik dvosobnog stana od 63 kvadrata. Milorad Komrakov, glavni i odgovorni urednik informativnog programa RTS, vlasnik trosobnog stana u ulici Petra Lekovića, dobio je stambeni kredit od 129 hiljada maraka čija je namena „kupovina stana od 58,28 metara kvadratnih“. Dvosoban stan u ulici Vojislava Ilića, površine 72 kvadrata, urednica spoljnopolitičke rubrike RTS Tatjana Lenard vratila je svojoj firmi i preselila se u stan od 118 metara kvadratnih u Dalmatinskoj ulici, vredan 455.900 maraka koji je sama koristila.
Na dugačkoj listi zvezda RTS koji su dobili skupe stanove, ili su im nezakonito pripali stambeni krediti u vrednosti od nekoliko desetina hiljada maraka (nekima i jedno i drugo) su i Dušan Čukić, Milovan Drecun, Sonja Đurić, Mira Adanja Polak, Simo Gajin, Branka Kerkez, Zoran Luković, Miloš Marković, Milica Ostojić Pušara, Časlav Radović, Spomenka Jović, Risto Kubura, Željko Avramović, Stefan Grubač, Drago Tankosić, Lidija Radulović, Ljubisav Aleksić, Lidija Duvančić, Branka Čuljić, Desa Čavić i drugi.
Ovo je deo nalaza Radne grupe RTS zadužene odlukom tadašnjeg generalnog direktora Aleksandra Crkvenjakova da ispita zloupotrebe u dodeljivanju stanova i stambenih kredita u periodu od 1996. do 5. oktobra 2000. godine. Rešenja o dodeli stanova i kredita poništio je UO, ali nijedan stan nije vraćen.
Milanovićeva supruga Ljiljana Milanović je, prema njegovoj proceni, bila „deficitarni kadar“, te je stoga 18. oktobra 1996. godine dobila stan od 37,56 metara kvadratnih u Šantićevoj ulici. Ugovor o zakupu potpisali su zakupac Ljiljana Milanović i za zakupodavca Dragoljub Milanović. Potom je Dragoljub Milanović i generalnog direktora RTS proglasio za deficitarni kadar i dodelio sebi stan od 196 kvadrata, vredan 530 hiljada maraka. Milanović je pre toga ustupio TV stan od 62 kvadrata, što ukazuje da su u trenutku dobijanja stanova i on i supruga Ljiljana imali u potpunosti rešeno stambeno pitanje, ocena je Radne grupe koju je, na insistiranje Sindikata Nezavisnost u RTS, formirao tadašnji generalni direktor Aleksandar Crkvenjakov.
Prema oceni Radne grupe većina „deficitarnih kadrova“ dobijala je „stanove koji su po strukturi mnogo veći od onih koji bi im, s obzirom na broj članova porodičnog domaćinstva, pripali prema Pravilniku“.
Prema kriterijumu „bliskosti“, ocenjuje Radna grupa, „dobili su svi koji su na neki način bili povezani s Milanovićem i strukturama“ oko njega, te su svoje stambene probleme rešavali kao „deficitarni kadar’ telefonisti, sekretarice, vozači, portiri, daktilografi, kuriri“.
Jedan od kredita, vredan 21.277 maraka, dodeljen je urednici u Beogradskom programu Gloriji Pavković, tadašnjoj supruzi haškog optuženika generala Nebojše Pavkovića, za „poboljšanje uslova stanovanja“ u stanu u Molerovoj ulici. U personalnom listu Glorije Pavković, kao i u mnogim drugim, nema podataka o njenom položaju na stambenoj rang-listi RTS, ni o tome koliki joj stan pripada prema pravilniku. Zabeleženo je jedino da je u trenutku dodele imala 15 godina radnog staža, ali i napomena da je otišla iz RTS.


Bojan Tončić

Tagovi

Povezani tekstovi