Miloševićeva imovina ne može biti tajna

Danas je 21. avgusta dostavio Poreskoj upravi zahtev, prema Zakonu o dostupnosti informacija, da joj dostavi spisak imovine kojom je raspolagao Milošević. Naš list je pošao od činjenice da se Milošević proteklih desetak godina nalazio na čelnim državnim funkcijama na kojima je mogao pribaviti protivpravnu imovinski korist. Poreska uprava je odbila zahtev Danasa navodeći da nema sve te podatke i uputila nas na ostavinski sud. Redakcija Danasa je na ovo uložila žalbu Povereniku.
Šabić je za Danas istakao da podaci o imovini nekog lica predstavljaju informacije ličnog karaktera i da kao takve spadaju u zonu privatnosti i da nisu, i ne treba da budu dostupni javnosti. Zakon, međutim, predviđa i određene opravdane izuzetke.
– Pristup ovakvim informacijama će se omogućiti u slučaju da je reč o ličnosti od interesa za javnost, a naročito ako je reč o funkcioneru i ako je informacija relevantna s obzirom na njegovu funkciju, kao i u slučaju da je reč o licu koje je svojim ponašanjem dalo povoda za traženje informacije. Imajući u vidu ove odredbe, kao i činjenicu da su u javnosti odavno otvorena brojna pitanja u vezi s imovinom porodice Milošević, počevši od obima i vrednosti te imovine do načina sticanja, a sve u kontekstu korišćenja pozicije i uticaja koju su on i članovi njegove porodice imali, očigledno je reč o informacijama koje treba da budu dostupne javnosti – naveo je Šabić.
Poverenik se posebno osvrnuo na činjenicu da ovih dana pažnju javnosti privlači odsustvo informacija u vezi s prekidom sudskog postupka za poništenje nezakonitog ugovora o otkupu jedne od Miloševićevih vila na Dedinju.
– Bar deo javnosti uznemiren je zbog osećaja da nadležni organi vlasti deluju indolentno i nezainteresovano, što ostavlja utisak da neko želi da nezakonito stečena kuća ne bude vraćena u državnu svojinu. Uskraćivanje podataka o Miloševićevoj imovini kojima raspolaže Poreska uprava, moglo bi tome samo doprineti – zaključio je Šabić.


 M. Miloradović

Tagovi

Povezani tekstovi