Ministarstvo kulture i medija Crne Gore objavilo preporuke za izveštavanje medija o masovnim ubistvima

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Ministarstvo kulture i medija Crne Gore donelo je preporuke za izveštavanje medija o masovnim ubistvima, u kojima se navodi da je potrebno na minimum smanjiti izveštavanje o počiniocima, kako se drugi ne bi identifikovali s njima ili bili inspirisani njima.

 

U smernicama je navedeno da medijski izveštaji ne bi smeli da sadrže informacije kojima bi se čin nasilja mogao opravdati spoljašnjim okolnostima, ličnim osobinama nasilnika poput siromaštva ili ostanka bez posla, poremećaja mentalnog zdravlja, upotrebe alkohola ili psihoaktivnih supstanci, preneli su crnogorski mediji.

 

Navedeno je i da masovno nasilje najčešće nije odraz mentalne bolesti i da bi, predstavljajući počinioce kao mentalno obolele, mediji mogli da utiču na stvaranje pogrešne slike o počiniocu, dok istovremeno stigmatizuju osobe koje žive sa poremećajima mentalnog zdravlja, a u velikoj većini slučajeva nisu nasilni.

 

Potrebno je izbegavati objavljivanje fotografija počinitelja i žrtava jednih pored drugih, a uz to ne treba koristiti fotografije žrtava, preživelih, počinilaca i njima bliskih osoba sa društvenih mreža, jer se time, osim viktimizacije preživelih, otkriva i njihov identitet.

 

Kada je reč o fotografijama počinilaca sa društvenih mreža, može se podstaći dalje nasilje i dovesti u opasnost njihove porodice.

 

„Fotografije počinilaca mogu se, pak, objaviti, u situacijama u kojima policija i dalje traga za njima“, navedeno je u smernicama.

 

Dokument sa smernicama i preporukama u kriznim situacijama pripremio je stručni tim psihijatara i psihologa Crne Gore.

 

„Senzacionalizam u izveštavanju, korišćenje neadekvatnog rečnika, kao i simplifikacija uzroka ili okolnosti nasilja mogu doprineti širenju panike i dezinformacija i dodatno narušiti zdravlje onih koji su direktno doživeli traumu, ali i svih ostalih koji su indirektno pogođeni“, piše u dokumentu.

 

Upozoreno je da istraživanja pokazuju da način na koji mediji izveštavaju o masovnim pucnjavama može doprineti takozvanom „zaraznom“ ponašanju, odnosno pokušajima pojedinaca da imitiraju nasilje vatrenim oružjem.

 

Odgovorno izveštavanje o masovnim pucnjavama može edukovati javnost i smanjiti rizik od budućeg nasilja, naglašeno je u samernicama.

 

Izvor: N1

Tagovi

Povezani tekstovi