Učesnicima treninga pojašnjen je pojam javnog interesa kroz diskusiju sa predstavnicima NUNS-a, a zajedno i su analizirali Lokalni akcioni plan za mlade grada Subotice koji je predstavila Dejana Baltes, Koordinatorka Kancelarije za mlade u Subotici.
[box align=’box-left’ id=’9309′]
Tokom rada sa trenerom Tatjanom Ljubić mladi su kroz razgovor i zanimljive vežbe, video priloge i analize medijskih sadržaja (od vesti do reklama) prošli kroz način na koji mediji kreiraju stvarnost oko nas. Učili su o veštinama koje su potrebne za razvijanje kritičkog mišljenje, ali i onim koje su potrebne da sami kreiraju medijske poruke i sadržaje koristeći moderne tehnologije, recimo mobilne telefone. Teme o kojima su razgovarali uključuju i definiciju medijski pismene osobe, koliko smo zaista u stanju da razlikujemo šta mediji serviraju kao istinu od stvarne informacije, kao i na koji način razmišljaju oni koji medijske sadržaje prave i sa kojim ciljem.
Tokom drugog i trećeg dana treningu se pridružio i Boris Šuman, novinar YU Eco RTV koji je upoznao učesnike sa osnovnom strukturom medijskog priloga. Boris Šuman je na licu mesta simularao rad redakcije sa učesnicima koji su dobili priliku da proizvedu sopstvene medijske priloge.
Učesnici su sa Tatjanom i Borisom odabrali teme od javnog interesa koje će obraditi u medijskom prilogu i napravili su plan rada. Medijski prilozi koje će objaviti YU Eco RTV tokom naredne nedelje bave se temama koje su učesnici identifikovali kao javni interes mladih i to:
- Koliko mladi u Subotici čitaju? Da li spisak školske lektire treba da bude osvežen? Koja je uloga škole, profesora, biblioteka u negovanju kulture čitanja?
- Koliko sportista iz Subotice igra za subotičke timove?
- Da li Grad nudi sadržaje iz kulture koji zaista odgovaraju potrebama mladih?
Treninge o medijskoj pismenosti za srednjoškolce u Subotici i Nišu podržava Ministarstvo kulture i informisanja RS u okviru projekta Mladi istražuju javni interes.