Monopol guši slobodu medija

Beograd – Ekonomska kriza, politički uticaj, razvoj interneta samo su neke od pojava koje mogu da dovedu do gašenja pojedinih medija, ocenjeno je na jučerašnjem okruglom stolu „Izazovi za slobodu medija“, održanom u Domu omladine.
Ministar kulture Nebojša Bradić rekao je da je odgovornost novinarske profesije u tome da informaciju predstavi u skladu s načelima i standardima i da radi za dobrobit društva.
Veran Matić, direktor RTV B92, rekao je da trenutno ne postoji solidarnosti među novinarima, redakcijama i nevladinim organizacijama, kao u Miloševićevo vreme. Kako je dodao, pojedinci kontrolišu društvo, jer moć ne leži u političkim institucijama već u monopolima.
– Zbog ekonomskih pritisaka, bojim se da će narednih meseci pojedini mediji nestati. Srbiji je potrebna pravna država, kako bi se onemogućio uticaj monopola – istakao je Matić.
Dejan Anastasijević, novinar nedeljnika Vreme, naveo je da u Srbiji retko ko odgovara za napade i ubistva novinara, „a slobodni mediji su ključni za funkcionisanje demokratskog sistema“. Prema njegovim rečima, zbog ekonomske krize i političkog uticaja, doći će do drastičnog smanjenja medija narednih godina.
Vukašin Obradović, direktor nedeljnika Vranjske, takođe je istakao da će građani Srbije ostati bez lokalnih medija, zbog ekonomske krize i stava političke elite da nezavisni mediji nisu potrebni. On je ukazao da nedeljnik Vranjske ima velikih problema sa organizovanim kriminalom i da su napadi i pretnje na novinare i redakciju konstantni.
Vitalij Jaroševski, zamenik glavnog i odgovornog urednika Novaja Gazeta iz Moskve, rekao je da je u proteklih 10 godina u Rusiji ubijeno 250 novinara, dok je poslednjih osam godina ovaj list izgubio svojih pet novinara, među kojima je i njihov advokat. On je dodao da je trenutno 10 novinara Gazete životno ugroženo, ali i da je procenat rešenih ubistava u Rusiji samo dva odsto.
Debatu je organizovala Misija OEBS u Srbiji, Ambasada Kraljevine Holandije i Dom omladine.


 

Tagovi

Povezani tekstovi