MUP dobio listing

Na listinzima koje ima policija nalaze se svi brojevi sa kojih su pozivi upućeni, kao i tačno vreme poziva i trajanje razgovora, objavio je list. Telefonske centrale prepoznaju i pozive sa nepoznatih brojeva, prikrivenih, i upravo su listinzi sa takvim brojevima dostavljeni policiji.


Iako policiji ne predstavlja problem identifikacija svih poziva, teško je otkriti o kome je reč ukoliko je poziv stigao iz javne telefonske govornice, objasnio je izvor Blica.


Urednica nezavisne produkcije VIN Gordana Suša rekla je u Poligrafu B92 da je, s obzirom da nijedno ubistvo novinara u Srbiji do sada nije rešeno, neophodno u slučaju Dejana Anastasijevića pronaći nalogodavce tog akta.


„Ima lake intonacije u delu medija koji hoće da sufliraju: ‘Eto, to je neka grupa uspaljenih budala koja je koristivši ovu klimu možda to uradila…’ Možete misliti, neko je samoinicijativno stavio dve kašikare i bacio na porodicu. Mora se sada saznati odakle je krenula ta priča, a ne govoriti samo da je društvena klima kriva – ona doprinosi nasilju, agresiji i obračunu sa neistomišljenicima. Ali, ovo sigurno nije akt nekih slučajnih klinaca ili ostrašćenih, uvređenih ratnih veterana“, kaže ona.


Bivša predsednica NUNS-a navodi i da su u ovom slučaju po prvi put i institucije i udruženja odmah reagovale, ali da će to biti nedovoljno ako se sve završi na tome.


„Za mene deluje jedino ohrabrujuće to što je predstavnik policije došao u studio B92, što je nešto novo u odnosu na afere ’Pauk’ i ono što se dešavalo u ono vreme kad takve stvari nisu ni mogle da se čuju. U ono vreme su se neki akteri političke scene, koji i danas egzistiraju na ovoj istoj sceni, čak hvalili kako je dobro što je ubijen Ćuruvija, kako nema veze što se to desilo. Ali, iskreno rečeno, dosadašnje iskustvo me nešto ne uverava da će se tu nešto promeniti“, rekla je Suša.


Dobrivoje Radovanović sa Instituta za kriminološka istraživanja kaže da su svi rezultati istrage o napadima na novinare pre 2000. godine bili zatamnjeni političkim razlozima: „To praktično znači da se u većini slučajeva počinilac znao ili je bilo blizu toga da se zna, ali su nedostajali dokazi koji su u međuvremenu sistematski uništavani za današnje pokretanje postupka“.


„Nakon 2000. godine su napadi na novinare teži za otkrivanje zbog većeg broja ljudi koji mogu biti uključeni u te napade. Mislim da su u slučaju napada na Nasatasijevića u pitanju oni koji su učestvovali u ratu i koji nasiljem rešavaju sve probleme“, kaže Radovanović, kao i da je veći krug mogućih osumnjičenih, pa će policija imati značajnih teškoća da ih nađe.

Tagovi

Povezani tekstovi