Na neotplaćenu firmu stavio hipoteku

Subotica-Subotički ogranak Samostalnih sindikata Srbije danas će tražiti od Agencije za privatizaciju da poništi privatizaciju Subotičkih novina, nedeljnika starog 62 godine.
– Razloga je mnogo. Podignuta je hipoteka na imovinu Subotičkih novina, bez saglasnosti Skupštine akcionara i Agencije za privatizaciju, dakle nelegalno. Većinski vlasnik Konzorcijuma koji je kupio ovaj medij prebacuje novac sa računa Subotičkih novina na svoju privatnu firmu. Zaposleni već četiri meseca ne primaju plate, ne uplaćuje se porez, a ova medijska kuća posluje mesecima bez Upravnog i Nadzornog odbora, dok su i direktor i glavni i odgovorni urednik podneli ostavke. Postoji puno nezakonitosti, pa je tako predsednik Skupštine ujedno član Upravnog odbora, a sekretar redakcije član Nadzornog odbora, pa ispada da sama kontroliše svoj rad – kaže Ištvan Huđi, potpredsednik subotičkog Samostalnog sindikata.
Subotičke novine su privatizovane 19. juna prošle godine na aukciji u Novom Sadu za 72 miliona dinara, što iznosi oko 820 hiljada evra. Konzorcijum koga su činili Rajko Stojnić, Rajko Vukojević i novinar Nada Harminc su ponudili najviše i iz trke izbacili Svaštaru, Super televiziju pa i veliki nemački Vatc, vlasnika novosadskog Dnevnika i dela NIP Politika. Početna cena je bila 954 hiljade dinara.


Sada Nada Harminc traži raskid kupoprodajnog ugovora jer, kako kaže, neće da „pokriva nelegitimne odluke“, a Rajko Vukojević je podneo nekoliko krivičnih prijava, među njima i protiv većinskog vlasnika u konzorcijumu, imenjaka Stojnića.
– Krivične prijave su podnete da bi se sprečilo da Subotičke novine ne odu planirano u stečaj. Rajko Stojnić koji ima 59,5 odsto akcija u konzorcijumu, podigao je kredit kod Vojvođanske banke, bez ičijeg znanja, pod hipoteku stavio imovinu Subotičkih novina, a pare preusmerio na svoj račun, privatnu firmu „Kosmopoliten“. Ta firma duguje 50 miliona dinara firmi „Eko raj“, potom veliku sumu „Vitalu“ i nekim drugim firmama, i praktično time pokriva svoje dugove tim kreditom. Podneo sam i krivičnu prijavu protiv direktora Vojvođanske banke, Branke Perušić-Vilar jer je nezakonito stavila hipoteku na imovinu Subotičkih novina, kao i protiv nekih članova Upravnog odbora – kaže Vukojević i traži od Agencije za privatizaciju da zaštiti kapital, poništi hipoteku, ali i najavio istupanje iz konzorcijuma.


Vukojević tvrdi da ove novine posluju pozitivno, što se vidi po tiražu i broju reklama, ali da novac od toga nikada nije „legao“ na račun Subotičkih novina. Vukojević, koji je i predsednik Nadzornog odbora, kaže da ovo telo nije imalo nijedan sastanak iako je pokušao dva puta da ga organizuje.
– Svih 416 kvadratnih metara ekskluzivnog poslovnog prostora Subotičkih novina u centru Subotice je 31. januara dato pod hipoteku, što se vidi po izvodu iz zemljišnih knjiga. Hipoteka je 21 milion dinara, a kredit oko 14 miliona nije stigao na račun Subotičkih novina, pa se pitamo gde su pare. Julsku platu smo primili u avgustu, avgustovsku u septembru, a septembarsku u novembru. Od tada ni dinara. Sporni su i datumi na zapisnicima Skupštine akcionara, Upravnog i nadzornog odbora, kao i imenovanja direktora, glavnog i odgovornog urednika i sekretara redakcije, pa ispada da je sve urađeno u jednom danu – kaže Đorđe Dragojlović, glavni i odgovorni urednik u ostavci.


Prva rata od oko 140.000 evra, za prvu godinu je isplaćena i ostalo ih je još pet. Iz ugla Agencije za privatizaciju sve je u redu jer kontinuitet poslovanja postoji.
– Nas nekoliko novinara štapom i kanapom pravimo novine i sada bi trebalo da ih ugasimo da bi Agencija reagovala. Zato apelujemo da se kupoprodajni ugovor poništi, spreči stečaj i velika šteta koja će nastati – dodaje Dragojlović.


Šta će se dogoditi ostaje da se vidi, a postoje dva scenarija. Po prvom Akcijski fond postavlja takozvanog zastupnika društvenog kapitala uz saglasnost Sindikata i lokalne samouprave, a po drugom sledi stečaj i tada Agencija za privatizaciju može da proglasi bankrot ili krene u program oporavka ovog medija. Svi se plaše da će sve ostati na uplati prve rate, da se novine prave jedno vreme, a zatim se firma otera u stečaj. Tada prestaju sve obaveze kupca prema ugovoru, a novine ponovo idu na prodaju, ali sa drastično nižom cenom i na sceni se onda pojavljuje onaj ko je do tada bio u senci.


V. Kostadinov

Tagovi

Povezani tekstovi