Najažurniji najviši organi vlasti upadljivo zaostaju tužilaštva

Time je sužen prostor i samom povereniku koji je dužan da do kraja marta podnese republičkom parlamentu raport o obavljenom poslu. Nametnulo se pitanje: dokle će se nepoštovanje Zakona tolerisati i da li će neko zbog toga biti kažnjen?
– Ne možemo biti zadovoljni odzivom državnih organa. Očekujemo da ćemo tek krajem januara imati preciznije podatke, jer se kod nas obično sve radi u poslednji čas. Ali ni tada mnogi neće ispuniti svoju obavezu. Svih šest najviših organa vlasti u Srbiji već je dostavilo svoje izveštaje. To su: predsednik Republike, Vlada, Skupština, Ustavni i Vrhovni sud i Republički javni tužilac. Od 17 republičkih ministarstava, 14 je dostavilo izveštaje. Što se tiče lokalne samouprave, izveštaji su stigli iz šezdesetak od više od 160 opština, koliko ih ima u Srbiji. Upadljivo je loš podatak za tužilaštva. Od njih 140, stigao je samo izveštaj Republičkog javnog tužioca i još nekoliko lokalnih – navodi za Danas poverenik za informacije Rodoljub Šabić, napominjući da bi, po zakonu, za neispunjavanje ove obaveze trebalo da sledi novčana kazna od 5.000 do 50.000 dinara za odgovorno ovlašćeno lice.
Ista kazna predviđena je i za državne organe koji ne izrade informator o svom radu. Međutim, od približno 200 predmeta koje je Šabić dostavio resornom Ministarstvu za kulturu, dosad nije pokrenut nijedan prekršajni postupak. To, kaže Šabić, „izaziva sumnju u to šta će se preduzeti u odnosu na lavinu prekršaja“.
– Lično mislim da je u ovom trenutku najvažniji zadatak aktiviranje mehanizama nadzora nad primenom zakona i prekršajne odgovornosti za izvršavanje obaveza. Oba zadatka treba da izvrši Vlada Srbije – kaže Šabić, dodajući da je još rano za prozivku, jer sve što se dešava traži objašnjenje. Veliki broj prekršaja posledica je nedovoljne obučenosti, jer su postavljeni visoki evropski, demokratski, standardi. Država mora da sprovede ozbiljnu obuku ljudi i obezbedi dobru tehnološku opremu, što zahteva dodatna sredstva.
Programski direktor Transparensi Srbija Nemanja Nenadić stvari vidi drugačije. Ažurnost najviših organa vlasti u odnosu na tužilaštva i lokalne organe, koji zaostaju u dostavljanju izveštaja i izradi informatora, Nenadić ne pripisuje toliko njihovom boljem materijalnom položaju, kadrovskoj i tehničkoj opremljenosti, „jer svi danas imaju kompjutere“, koliko osetljivosti na javno mnjenje.
– Najviši organi vlasti su na udaru javnosti i neispunjavanje njihovih zakonskih obaveza bilo bi više primećeno i moglo bi da naškodi njihovom ugledu – kaže Nenadić za Danas. Tome u prilog, dodaje on, govori i pojava Informatora na sajtu Skupštine Srbije sa mnogim donedavno teško dostupnim informacijama.
– Skupštinski Informator je dosta pregledan i sadrži puno informacija koje pomažu ljudima da se snađu. On i lepo izgleda, a prema tome koje sve informacije sadrži, u najvećem delu zadovoljava kriterijume koji su postavljeni Uputstvom Poverenika za informacije. Ipak, taj Informator trebalo bi dopuniti još nekim značajnim podacima kojih sada nema. Na primer, odgovorima na najčešća pitanja, kao i svim važnijim odlukama koje su doneli skupštinski odbori, a koji se odnose na unutrašnje uređenje Skupštine. Mislim da bi Skupština trebalo još dosta da poradi na Informatoru i da bi bilo primereno da putem interneta učini dostupnim i mnoge druge informacije, uključujući i amandmane koje su pojedini poslanici podnosili na zakonske predloge – ocenjuje Nenadić.

M.Torov

Tagovi

Povezani tekstovi