Najčešće postavljana pitanja: problemi sa ugovorima i isplatama zarada

1.       Radim honorarno u jednom dnevnom listu. Već osam meseci  nisam dobio ni dinara na ime honorara. Nemam nikakav ugovor. Mogu li i kako da naplatim svoje potraživanje? 


 


Ne postoji pravni osnov za naplatu potraživanja bez ugovora. Zakon o radu poznaje samo slučajeve proistekla iz radno-pravnog odnosa a u vašem slučaju ne postoji ugovor o radu, pa ne možete ostvariti pravo na isplatu zarade prema odredbama Zakona o radu. Pokušajte da se nekako nagodite sa poslodavcem.


 


 


2.       Ponuđen mi je honorarni posao u lokalnom mediju. Čuo sam da je poslodavac izuzetno loš kada je u pitanju uplata staža, ali i redovna isplata zarada. Ugovor je prilično uopšten i potpisivanje je, čini mi se, samo ’onako’. Ne znam sta da radim, novac mi je potreban.


 


Potreba za novcem nas primorava da prihvatamo ona rešenja koja nam se nude čak i onda kada je očigledno da sa istima nismo zadovoljni. Posao je danas teško naći, a možda uz malo sreće novi posladavac prema vama bude darežljiviji. Naravno, budte na oprezu kada zaključujete ugovor. Pročitajte odgovore na sva ovde postavljena pitanja.


 


3.       Vlasnik mi je dao ugovor na potpis na kojem se primam na određeno vreme i nema iznosa plate. Da li da tražim da se ide u detalje i da precizira da me prima na neodređeno kao što smo se dogovorili i da li da tražim da precizira cenu rada?


 


Prema Zakonu o radu, ugovor o radu, pored brojni elemenata koje po zakonu mora da sadrži, mora imati i elemente kao što je „način zasnivanja radnog odnosa (na neodređeno ili određeno vreme)“ kao i novčani iznos osnovne zarade i elemente za utvrđivanja radnog učinka, naknade zarade, uvećane zarade i druga primanja zaposlenog.
Insistirajte da vam se u ugovoru nađe i novčani iznos zarade kao i rokovi za isplatu zarade i drugih primanja na koja zaposleni ima pravo. Sve ovo je potrebno kako biste kasnije mogli da tražiti zaštitu svojih prava iz radnog odnosa putem Suda na lakši način.


 


4.       Vlasnik uporno odlaže potpisivanje mog ugovora što znaci da efektivno radim besplatno vec dva meseca. Šta da radim?


 


Vaš slučaj jasno reguliše Zakon o radu. On kaže da se radni odnos zasniva ugovorom o radu, koji zaključuju zaposleni i poslodavac. On se smatra zaključnim kada ga potpišu obe strane. Ugovor o radu se zaključuje pre stupanja zaposlenog na rad u pisanom obliku.


Međutim, Zakon kaže i ovo: ako poslodavac sa zaposlenim ne zaključi ugovor o radu, kako je gore opisano, smatra se da je zaposleni zasnovao radni odnos na neodređeno vreme danom stupanja na rad.


Tako da vi ostvarujete prava i obaveze iz radnog odnosa od prvog dana kada ste počeli da radite.Vaš poslodavac je obavezan da vam dostavi fotokopiju prijave na  obavezno socijalno osiguranje i to najkasnije 15 dana od dana stupanja na posao.


Međutim, u praksi nije redak slučaj da zaposleni počne da radi pa da kasnije sledi potpisivanje ugovora o radu. Savet vam je da raspitate u pravnoj službi, ukoliko postoji, šta je sa vašim ugovorom.


 


Imajte na umu da ukoliko ugovor ne sklopite nemate nikakav pravni osnov za potraživanje (vidi pitanje br. 1).


 


Ukoliko vam je potreban savet našeg pravnog stručnjaka, Snežane Đokić, pozovite je na 064 866 0330.


 


Ukoliko je nedostupna, pozovite NUNS na 011 334 3255 i ostavite poruku i Snežana će vam se javiti.


 


 


Besplatni pravni saveti NUNS-a deo su projekta finansiranog od:

Tagovi

Povezani tekstovi