Sa ovom argumentacijom poslanik DSS Zoran Šami izašao je juče pred članove Odbora za kulturu i informisanje, predlažući da Vlada, Skupština i RRA zajedno nađu načina da smanje takse za frekvencije i to višestruko. Odbor je jednoglasno usvojio izveštaj Republičke radiodifuzne agencije za prošlu godinu, a poslanici su za predstavnike RRA imali veliki broj pitanja i predloga.
– Korišćenje regionalne frekvencije u Beogradu košta 150.000 evra, a u Zagrebu je 25.000 evra – ubeđivao je Šami. – Svako ko pošteno radi, tolike pare ne može da ima. Ovolike takse odgovaraju samo onima koji ovde imaju neke druge interese.
Na njegov predlog da bi trebalo razmisliti o tome da sav novac od pretplate ne ide samo RTS, socijalista Rajko Baralić je podsetio da RTS nisu samo prvi i drugi TV program, već i tri radijska programa, hor, produkcija…
Ana Tomanova Makanova (DS) je ocenila da se “na javnom servisu pripadnici nacionalnih manjina prikazuju samo na nivou ekscesa i skandala, a da se ne prati njihov život”, a Srđan Šajin iz Romske partije je pozvao kolege da izrade novi zakonski okvir za informisanje na jezicima manjina i naveo primer:
– U Beogradu ima oko sto hiljada Roma koji ne mogu da se informišu na svom jeziku.
Zamenik predsednika Saveta RRA Aleksandar Vasić objasnio je da su iznosi za korišćenje frekvencija određivani po principu 13,5 dinara godišnje po glavi potencijalnog gledaoca i da je reč o “čisto tržišnoj logici”. Član Saveta Goran Karadžić najavio je da će RRA razmotriti predlog da se ove cene koriguju.
R.O.