Napad na Anastasijevića – terorizam

Ona ističe da krivično delo bombaškog napada na Anastasijevića i njegovu porodicu treba i može da kvalifikuje samo tužilaštvo, a ne policija i da samo tužilačku kvalifikaciju ceni sud.
– Ustupili smo policijski izveštaj s lica mesta u nadležnost Okružnom tužilaštvu u Beogradu. Izveštaj je nama dostavljen 16. aprila, odnosno tri dana nakon aktiviranja ručne bombe na simsu prozora spavaće sobe porodice novinara nedeljnika Vreme Dejana Anastasijevića. Iz dosad prikupljenih podataka proizilazi da je nepoznati izvršilac dana 14. aprila 2007. u dva sata i 45 minuta na simsu prozora aktiviranjem ručne bombe na prozorskoj metalnoj okapnici izazvao osećanja straha i nesigurnosti kod građana zbog čega se u konkretnom slučaju radi o krivičnom delu terorizma iz člana 312 Krivičnog zakona, za koje je stvarno i mesno nadležan Okružni sud u Beogradu, a zaprećena kazna za to delo je od tri do 15 godina zatvora. Dakle, ne smatram da je ovde bilo reči o izazivanju opšte opasnosti, već ovo delo ima elemenata terorizma – kaže Čolić.
Na pitanje da li to znači da DNK analiza nije dala neke dokaze budući da počinilac još nije nađen, ona kaže da podatke o tome nema i da o ovoj istrazi ima samo policijski izveštaj s lica mesta.
Takođe, nakon što je čula da ovaj slučaj ne vodi Treće odeljenje beogradske policije, specijalizovano za rešavanje ubistava i pokušaja ubistava, već Peto, zaduženo za rasvetljavanje požara i diverzija ona je i njima uputila dopis da se ubuduće za dalja postupanja u ovom predmetu obrate Okružnom tužilaštvu u Beogradu.
Bilo je nagoveštaja da će pokušaj ubistva novinara nedeljnika Vreme Dejana Anastasijevića biti okvalifikovan kao prekršaj odnosno remećenje opšte sigurnosti. Time bi pokušaj ubistva ovog eminentnog novinara, koji se godinama bavi istraživanjem o ratnim zločinima i organizovanom kriminalu, bio poistovećen s pucanjem na proslavi u pripitom stanju.
Saznajemo da ceo slučaj predstavlja težak posao i za policiju i za tužioce, jer su vlade nekih stranih zemalja vrlo zainteresovane za njega i već su uputile pisma nadležnima i tužilaštvu zahtevajući sve izveštaje i dokaze koji su prikupljeni u ovom predmetu.
Nezavisno udruženje novinara Srbije oštro je juče protestovalo povodom najava da bi napad na Anastasijevića mogao biti okvalifikovan ne kao pokušaj ubistva, već samo izazivanja opšte opasnosti za koje je maksimalna kazna zaprećena do pet godina zatvora. „Podmetanje bombi u stan u kojem živi porodica nije i ne može biti ništa drugo do pokušaj likvidacije, s očiglednom političkom pozadinom“, navodi NUNS u saopštenju.
NUNS je podsetio javnost da je direktor beogradske policije Milorad Veljović, u više navrata bombaški napad na porodicu Anastasijević ocenio kao pokušaj ubistva sa elementima terorističkog akta i da je obećao brzu, nepristrasnu i efikasnu istragu. „Zaobilaženjem Okružnog tužilaštva i dodeljivanjem predmeta Anastasijević Petom odeljenju, nadležnom za paljevine i diverzije, direktor beogradske policije je, mimo svojih javnih nastupa, prekvalifikovao pokušaj ubistva i unapred amnestirao one koji su napali Anastasijevića i njegovu porodicu“, navodi se u saopštenju.
I Udruženje novinara Srbije pozvalo je juče policiju da javnosti saopšti podatke o istrazi o bombaškom napadu na Anastasijevića.


Jasmina Čolak

Tagovi

Povezani tekstovi