Napad na novinara mora biti vest dana

– Osećamo se sramno jer nismo uspeli da nateramo državu da reši ove slučajeve. Srbija je sedma država u Evropi i 13 u svetu po broju ubistava novinara u neratnim uslovima. Od decembra 2006. godine do marta 2007. godine u Srbiji je bilo više od 100 napada na novinare i članove nevladinih organizacija. Novinare moramo braniti svojim rečima, a država mora stvoriti okolnosti u kojima bi se novinari osećali sigurno – rekla je Nadežda Gaće, predsednik NUNS-a.


Dinko Gruhonjić, predsednik Društva novinara Vojvodine, ukazao je da policija još nije otkrila ko mu je pretio ubistvom.
– Svaki napad na novinara je vest dana! Sva udruženja novinara treba da se pridruže akciji fonda novinarske solidarnosti. Potrebno je da novinari sprovode paralelne istrage. Možda to zvuči kao donkihotovski pokušaj ali ćemo barem pokušati – naglasio je Gruhonjić. On je rekao i da do javnosti stižu informacije o pokušaju ubistva novinara, ali da se zbog takvih teških slučajeva manje zna o fizičkim napadima, kakav se desio u subotu kada je povređen Zoran Šaponjić, novinar Glasa javnosti.


NUNS i NDNV su na jučerašnjem skupu pozvali na formiranje fonda novinarske solidarnosti, a dobrovoljni prilozi i donacije iz tog fonda koristiće se za pravnu i medijsku zaštitu novinara i, uopšte, promociju novinarske solidarnosti.


– Zahtevamo od nadležnih da počinioci napada i autori pretnji pod hitno budu pronađeni i adekvatno sankcionisani. Ništa ne može da opravda napad na novinare: ni nehotična pogrešna informacija, ni informacija koja se nekome „ne sviđa“, ni tretiranje pojedinih tema koje se određenim krugovima možda “ ne dopadaju“. Napad na novinare je napad na slobodu govora, na slobodu kao takvu – piše u saopštenju novinarskih udruženja.


M.J.

Tagovi

Povezani tekstovi