Ne štede ni bebe

Tužna priča o maloletnoj M. Č. (16) iz Ostojićeva kod Čoke koju je silovao otac i koja (dok se ne završe DNK analize) nije sigurna da li je njena novorođena beba plod te incestualne veze ili ne, prethodnih dana osvanula je manje-više u svim dnevnim novinama. Ovakve dramatične ispovesti kao da su posebna prilika za tabloide da podignu tiraže, utrkujući se ko će dublje da zaroni u intimu, da objavi što više pikanterija ne vodeći računa o žrtvama i njihovim osećanjima.


Takvom receptu, po ko zna koji put, pribegao je „Kurir”, među slikama članova porodice na naslovnoj strani objavio je i fotografiju četvoromesečnog mališana, sina silovane maloletnice.


Ovo nije izolovan slučaj, jer gruba ogrešenja o pravila novinarske struke i profesionalne etike dešavaju se gotovo svakodnevno, tekstom ili slikom.


Zakon o javnom informisanju nalaže da mediji moraju posebnu brigu da povedu o zaštiti prava maloletnika, pa, pored ostalog, da se „maloletnik ne sme učiniti prepoznatljivim u informaciji koja je podesna da povredi njegovo pravo i interes” (član 41). Pre godinu dana, posle dugih priprema, oba novinarska udruženja – NUNS i UNS – usvojila su novinarski kodeks koji bi trebalo da važi za sve novinare i medije u Srbiji. Očekivalo se da će u medijima biti manje uvreda, neosnovanih optužbi, tvrdnji bez pokrića, ali i sadržaja i slika koje dodatno povređuju žrtve, a neretko izazivaju i gnušanje posmatrača. Da li je i u kojoj meri kodeks ispunio očekivanja, može se samo nagađati.


Ni godinu dana po usvajanju etičkih novinarskih pravila nije formirano telo koje bi, što je praksa u svetu, nadziralo koliko se standardi struke poštuju i koje bi, u slučaju medijskih previda, takva glasila opominjalo i o svojim nalazima obaveštavalo javnost. Iako se još ne zna koliko će članova imati to telo, ko će ih birati, kako će se finansirati i drugi detalji, predstavnici oba novinarska udruženja kažu da je dogovor pri kraju, ali napominju da o svemu mora da se izjasni i medijska industrija. Dok takvo regulatorno telo ne počne da radi, poštovanje kodeksa prepušteno je manje-više ličnoj savesti. Nino Brajović, predsednik UNS-a, slaže se da organizovanog nadzora o poštovanju kodeks nema, sem što udruženja ponaosob reaguju u slučajevima drastičnih previda. S druge strane, ni od budućeg medijskog saveta ne treba očekivati spektakularne poteze, jer to je po definiciji samoregulativno telo i, po pravilu, deluje snagom autoriteta svojih članova.


M. Petrić

Tagovi

Povezani tekstovi