Nebojša Bradić: Zakon nam kaže kakvo treba da bude informisanje

Bradić je juče za „Borbu“ rekao da ne zna kada će se u parlamentu eventualno glasati o tom zakonu, ali je naglasio da ne očekuje nikakve probleme u vezi s njegovim usvajanjem. Prema Bradićevoj oceni, Predlog zakona o informisanju će sigurno „proći jer je dobar i nudi dobra rešenja“.

„Imao sam sastanke sa svim predstavnicima udruženja novinara, s Nezavisnim udruženjem novinara Vojvodine i sva mišljenja su otprilike usaglašena. Ovaj zakon nije uperen protiv novinara, niti guši slobodu štampe, on nam kaže kakvo treba da bude informisanje u narednom periodu a kazne su uperene na počinioce koji svakodnevno čine grube prekršaje. S druge strane, kazne će biti dobra opomena za one koji planiraju da svojim pisanjem prekrše zakon“, rekao je Bradić.

On je dodao da je u razgovoru s predstavnicima evropskih država dobio vrlo jasna uveravanja da one podržavaju taj zakon. Prema Bradićevom mišljenju, samo u Srbiji neki još nisu shvatili dobre namere novog zakona.

„Što se tiče UNS-a i njihovih saopštenja, oni su objavili nešto što Ministarstvo nikada nije reklo i tu postoje određene manipulacije koje ja ne bih želeo da komentarišem. Normalno je da postoje različita viđenja ovog zakona, međutim, određeni novinari i novinarska udruženja nisu ga ni pročitali nego su unapred zauzeli svoja mišljenja i prema njemu se odnose s unapred donetim stavovima što nikako nije dobro. Naš stav je da ovaj zakon treba da koristi svima na medijskoj sceni a pogotovo će biti koristan za medijske kuće koji kvalitetno informišu građane. Verujem da će on omogućiti da se stvori ambijent koji je mnogo bolji za sve i da će oni koji ga kritikuju shvatiti da je zakon, ipak, koristan“, rekao je Bradić.

Neki mediji svesno kršili zakon

Nebojša Bradić kaže da zbog nepreciznosti i neefikasnosti postojećeg zakona o informisanju neki slučajevi nisu mogli da budu procesuirani, iako je bilo kršenja zakona. Određeni mediji su u proteklom periodu svesno kršili zakon i koristili tu poziciju da ostvare profitabilnu delatnost, ocenjuje Bradić, dodajući da su kazne koje su mediji dobijali bile veoma male s obzirom na „dela koja su ti mediji činili“.

„Mogli smo da vidimo slike leševa, kršenje nečije privatnosti, objavljivane su slike, imena maloletnika i slično. Mediji su rizikovali da objave takve stvari, plaćali su neke minimalne kazne i ostvarivali profit. Naša medijska scena, koja je iza nas, imala je slučajeve gde su mediji u nekom vidu provocirali, da ne kažem izazivali ubistva političkih ličnosti – to sada hoćemo da sprečimo“, objasnio je Bradić.

Tagovi

Povezani tekstovi