Prema Zakonu o dostupnosti informacija od javnog značaja, sve državne institucije obavezane su da u određenom roku, kroz informator o radu, objave sve podatke koji se tiču njihovog rada, primanja, troškova, broja zaposlenih. Poverenik za postupanje po tom zakonu, Rodoljub Šabić, upozorio je šest ministara da nisu ispoštovali rok za izradu informatora i da su time prekršili Zakon.
Rodoljub Šabić kritikuje predstavnike vlasti zbog nepoštovanja Zakona. Nedisciplinovani su: Velimir Ilić, Radomir Naumov, Dragan Kojadinović, Bojan Dimitrijević, Milan Parivodić i Zoran Stojković, jer u predviđenom roku nisu objavili informatore o radu svojih kabineta.
Šabić navodi da je sa nekim ministrima imao posebnih problema: „Ja sam već javno govorio da je, verovatno, najviše problema u primeni ovog zakona u praksi bilo kada je u pitanju Ministarstvo za kapitalne investicije. To je jedino ministarstvo koje niti je objavilo informator niti je podnelo godišnji izveštaj.“
Ministar za kapitalne investicije, međutim, lično ne vidi bilo kakav problem jer je, kako kaže, u njegovom ministarstvu „sve evidentno i sve transparentno“: „Ja na Dunavu, tamo teramo mašine, borimo se, branimo nešto, ljudi ne znaju kuda će sa sobom, a on me zove telefonom, neko tamo iz kabineta, i kaže ‘Molim vas’… Pa, ne pišem ja informator, to rade određene službe, neka se obrate tamo i nema problema. Ali, toliko je tih više raznoraznih i kontrolora i agencija i udruženja i svih mogućih, da verujte, svaki dan bi trebalo samo da sedim i da ih primam. Preterali su, stvarno.“
Ministrima koji krše zakon dat je rok do 15. maja da obaveste povernika o tome šta su preduzeli. Većina sa kojima smo razgovorali kaže da će obaviti svoju dužnost. Među njima je i ministar rudarstva i energetike Radomir Naumov: „Ja ovo, naravno, shvatam kao jednu vrstu opomene i to ozbiljno shvatam, ali s obzirom na to da oblast koju ja vodim ima pet sektora, koji su veoma široki, sa vrlo malo ljudi, onda mi i nemamo mogućnosti da održavamo sajt ili pripremamo dokumentaciju redovno, jednostavno zbog nedostatka potrebnih kadrova.“
Iako je neobjavljivanje informatora prekršaj kažnjiv po Zakonu, za sada ne postoje adekvatni mehanizimi da se kazne spovedu u delo. Prema rečima Rodoljuba Šabića, i preostala ministarstva, koja su taj informator objavila na Internetu, informacije ne ažuriraju uopšte ili ih ne ažuriraju redovno. On kaže i da su neki objavljeni podaci veoma oskudni ili da podataka uopšte nema.
Podsetimo, informatori bi trebalo da sadrže podatke o tome kolika su primanja, troškovi i broj zaposlenih, podatke o javnim nabavkama i o raspoloživoj opremi u njihovim ministarstvima.