Neizvesna sudbina Zakona o informisanju

Poslanici Skupštine Srbije glasaće 31. avusta o izmenama Zakona o javnom informisanju. Iz G17 plus poručuju da će Vlada opstati kako god da prođe dan za glasanje.


Eventualno usvajanje nekih amandmana, kako je najavljeno, popraviće manjkavosti tog predloga.


Iako je Zakon dva meseca označavan kao prepona koju Vlada neće moći da preskoči, poslednje izjave upućuju da njen opstanak neće biti ugrožen.


Ministarka za nacionalni investicioni plan Verica Kalanović veruje da će biti obezbeđena većina u Parlamentu, a kako kaže, to uverenje bazira na informacijama koje svakodnevno dobija kako iz G17 tako i iz drugih stranaka.


„G17 neće rušiti Vladu, međutim, ako se ipak ne izglasa, onda ćemo sesti sa koalicionim partnerima i videti šta dalje“, kaže Kalanović.


Hoće li vladajuća koalicija obezbediti većinu, zavisiće i od odluke Liberalno demokratske partije, čija su dva člana najavila da neće podržati Zakon. LDP je održao i sastanak sa novinarskim udruženjima, čiji stavovi nisu isti.


Za UNS su predložene izmene neevropske, uvod u autocenzuru, i uvod u gašenje medija.


„Mi ne možemo da prihvatimo ni jednu odredbu tog zakona, jer taj zakon izdvaja medije i na njih primenjuje teže kazne nego na bilo koju oblast u Srbiji. Osim toga čak i u poslovnom smislu ovaj zakon gasi one medije koji su prošle godine bili nelikvidni 90 dana. Pa mnoge su firme u Srbiji nelikvidne i duže od 90 dana pa ih niko silom ne gasi“, kaže predsednica UNS-a Ljiljana Smajlović.


„Takođe, predviđa se da ogromne kazne plati čak i glavni urednik što vlasnik njegovog medija nije odmah ugasio medij“, kaže Smajlović.


NUNS, međutim, smatra da je uz usvajanje nekih amandmana zakon prihvatljiv. Udruženje se, kažu, odlučilo za teži vid borbe-kroz institucije, jer je zakon sada nemoguće povući. Tako je od Skupštine dobilo na uvid svih 50 amandmana.


„Pošto se na ovaj zakon ne mogu pisati novi amandmani, mogu se postojeći uvrstiti u raspravu 31. avgusta. NUNS je od tih 50 izdvojio tri amandmana- pitanje registra, zatim blokada nakon 90 dana i prenos vlasništva“, rekla je Nadežda Gaće, predsednica NUNS-a.


Zakon će za sada izvesno podržati poslanici Liste za evropsku Srbiju, G17 plus i predstavnici manjina. Neće ga podržati radikali, SNS, Nova Srbija, DSS, i Jedinstvena Srbija.


SPS će, prema ranijim najavama biti uzdržan, ali moguće je da zakon podrži partija penzionera. U toj stranci rečeno je da će odluku doneti predsedništvo, uoči dana za glasanje.

Tagovi

Povezani tekstovi