Neko je pokušao da ubije novinara – da li ćemo saznati ko?

– Srbija je sedma zemlja u Evropi, a 13. u svetu po broju ubijenih novinara u neratnim uslovima – rekla je predsednica NUNS Nadežda Gaće i podsetila da policija još nije rešila ubistva Dade Vujasinović, Slavka Ćuruvije i Milana Pantića..


Jučerašnji skup čija je glavna svrha da se ubrzaju istrage ubistava novinara, kao i nalaženje i kažnjavanje krivaca za pokušaj ubistva Dejana Anastasijevića, pretnje Dinku Gruhonjiću i Milošu Vasiću i napad na novinare u Novom Pazaru, otvoren je kratkim filmom u kojem se otvorenim pitanjem „Da li Srbija postaje zemlja demokratije ili represije?“ javnost podseća na sve ove slučajeve. Film koji je uradila ekipa B92 na čelu s Brankicom Stanković, kao eksplicitno upozorenje u kakvim uslovima rade novinari u Srbiji, biće emitovan u udarnim terminima na svim televizijskim stanicama.


Javnosti je upućen i Proglas kojim se inicira osnivanje novinarskog fonda solidarnosti, a učesnici tribine, kako novinari tako i javne ličnosti, pokrenuli su i peticiju kojom se od nadležnih zahteva da obezbede normalne uslove za rad novinara u Srbiji. Koliko je to važno pokazuje i podatak koji je iznela predsednica NUNS: od decembra 2006. do danas u Srbiji bilo je više od sto napada na novinare i aktiviste nevladinih organizacija.


Prema rečima Miloša Vasića, novinara Vremena, posle pokušaja ubistva Dejana Anastasijevića i njegove porodice došlo je do „sistematskog i dobro planiranog razvodnjavanja slučaja i pokušaja da se s njega skrene pažnja na druge stvari“. Vasić, koji je i sam meta verbalnih napada, ali i otvorenih poziva na linč, posebno ljubitelja radio stanice Fokus, smatra da danas u Srbiji prisustvujemo „putujućem fašizmu“ i da svako može da preti novinarima.
– Sudovi osećaju potrebu da prihvate svaku tužbu za klevetu iako neke mogu i da odbace – kaže Vasić pozivajući izvršnu vlast „da pokaže entuzijazam i napad na Dejana Anastasijevića istraži kako treba i pronađe počinioce“.
Predsednik NDNV Dinko Gruhonjić insistira na solidarnosti među novinarima iako živimo i radimo „u vremenu kada je ta profesija devastirana i omalovažena i kada postoje razlike i među novinarima“. Podsećajući da neki ministri novinare šutiraju, dok im drugi savetuju preseljenje na više spratove, Gruhonjić je pozvao sva novinarska udruženja, redakcije i sindikate da se priključe akciji NUNS i NDNV da se formira fond solidarnosti.
– Napadi na novinare moraju u svim medijima da budu vest dana – kaže Gruhonjić, dodajući da i novinari moraju sprovoditi svoje nezavisne istrage svih napada na kolege.
Dragan Janjić, glavni urednik agencije Beta i član Izvršnog odbora NUNS, upozorava da odsustvo predstavnika vodećih političkih partija pokazuje da se na problem napada na novinare i dalje gleda kroz političku prizmu „a ne kao na problem stvaranja atmosfere u društvu u kojoj se niko neće usuditi da napadne novinare“.
– Mediji sami ne mogu mnogo doprineti stvaranju takvih okolnosti u društvu, već to moraju da rade političke elite i vlast – uveren je Janjić.
Pozivu organizatora da iskažu solidarnost odazvali su se predstavnici Liberalno-demokratske partije (Čedomir Jovanović i Nikola Samardžić), Lige socijaldemokrata Vojvodine (Nenad Čanak), Demokratske stranke (Milan Marković) i G17 Plus (Ivana Dulić Marković). Predstavnici nevladinog sektora bili su najbrojniji, a pozivu na solidarnost nije se odazvala ni većina glavnih urednika, kao ni predstavnici Udruženja novinara Srbije.


 J. Jovanović

Tagovi

Povezani tekstovi