Nema kaznenih mera za ratne huškače

Otvarajući dvodnevni skup na kome učestvuju državni tužioci, novinari i pravni stručnjaci Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine Dragutin Lučić, predsednik Hrvatskog novinarskog društva rekao je da postoji više stepena odgovornosti od kojih ni novinari nisu izuzeti. Reč je o moralnoj odgovornosti, ličnoj i metafizičkoj. Lučić je ukazao na to da se skup održava u vreme predsedničkih izbora u Hrvatskoj te da nije „trenutak za trezvene razgovore o ovakvoj temi“, što bi u budućnosti moralo biti.
– Mi ovde danas treba da govorimo o odgovornosti novinara za ratna zbivanja na prostoru bivše Jugoslavije, ali moram da kažem da je u ovom trenutku osmoro hrvatskih novinara na informativnom razgovoru i to zbog nepoštovanja Haškog suda – istakao je Lučić. Međutim, kako smo naknadno saznali ovi novinari su pozvani na razgovor, jer su objavili imena zaštićenih svedoka.
Predsednica Nezavisnog udruženja novinara Srbije Nadežda Gaće smatra da su neke stvari vezane za ulogu i aktivnosti u ratnim zbivanjima i dalje neraščišćene, najpre u pogledu toga što još nisu prozvani oni koji su za to najodgovorniji. Ona je navela da je pre više od šest meseci bačena bomba u stan novinara nedeljnika Vreme Dejana Anastasijevića koji je pisao o ratnim zločinima i organizovanom kriminalu. Predsednica NUNS je napomenula da se ne sme zaboraviti da su postojali kako je rekla, odabrani Miloševićevi novinari koji su za njega lagali, raspirivali mržnju i pozivali na ubistva i zločine.
Direktor Media centra Sarajevo Boro Kontić je istakao da je bilo nekoliko pokušaja da se utvrde mehanizmi na osnovu kojih bi se novinari, koji su se drastično ogrešili o kodeks profesije, sankcionisali i izopštili iz struke. Međutim, svi ti pokušaji nisu urodili plodom. Kontić je kazao da od ovog skupa očekuje „odgovor da li je i kako posle 12 godina moguće utvrditi odgovornost novinara za ratnohuškačke izveštavanje, govor mržnje i političku propagandu“.


Jasmina Čolak

Tagovi

Povezani tekstovi